Dalajláma chce kvůli obavám z čínského zásahu vybrat svého nástupce sám

Čínská vláda viní Dalajlámu z porušování buddhistického učení. Nejvyšší tibetský duchovní vůdce zvažuje, že poruší tradici a sám vybere jméno svého nástupce. Nechce totiž toto rozhodnutí nechat na Číně. Ke sporu došlo už před dvanácti lety, kdy Dalajláma vybral Pančenlámu, druhého nejvyššího duchovního v tibetské hierarchii. Peking ho ale zajal a na jeho místo dosadil syna komunistických funkcionářů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalajláma | Foto: AFP

Stoletou tradici chce Dalajláma porušit kvůli nedávnému rozhodnutí Číny. Od září totiž platí nařízení Pekingu, že nejvyšší lámy schvalují vládní úředníci. Dalajláma se v této souvislosti pozastavuje nad tím, jak komunisté mohou určit, kdo je reinkarnován. S tím, že by nejvyšší tibetští duchovní vybírali nástupce Dalajlámy ještě za jeho života či by ho vybral on sám, ale Peking zásadně nesouhlasí. Čínské ministerstvo zahraničí označilo tuto možnost za narušení náboženských rituálů i historických konvencí. Dalajláma ovšem nevylučuje ani to, že bude posledním v tibetské historii.

Čína okupuje Tibet od začátku padesátých let minulého století. Dalajláma odtud utekl po neúspěšném povstání v roce 1959 a dodnes žije v exilu v indické Daramsale.

Robert Mikoláš, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme