Dalajláma dostane vysoké americké ocenění

Zlatou medaili tibetskému duchovnímu vůdci udělí Kongres Spojených států, přítomen bude i šéf Bílého domu George Bush. Čína proti tomu ostře protestuje a mluví o vážném porušení vzájemných i mezinárodních vztahů. V podobném duchu píší i dnešní čínská média.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalajlama | Foto: Josef Veselý

Washington musí nést odpovědnost, shodují se čínská média, která stejně jako oficiální místa považují udělení zlaté medaile amerického kongresu dalajlámovi za útok proti obyvatelům nejlidnatější země světa. Čínský komunistický šéf Tibetu pak prohlásil, že po takovémto ocenění už není na světě spravedlnost.

"Jak může někdo, kdo nemiluje svou zemi a usiluje o její rozdělení dostávat, být některými zahraničními politiky takto přijímán?," ptá se list China Daily. Deník pak ve svém dnešním vydání píše, že událost zastíní vztahy obou zemí.

Zlatá medaile je nejvyšší občanské vyznamenání amerického kongresu, který ji tibetskému duchovnímu vůdci uděluje za boj za svobodu a demokracii. Čína už kvůli tomu zrušila svou účast na plánovaném jednání RB OSN o sankcích vůči Íránu.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme