Dalajláma navštíví Tchaj-wan, čeká se ostrá reakce Číny

Dalajláma má příští týden navštívit Tchaj-wan. Nejvyšší tibetský duchovní by měl zamířit na jih ostrova postižený tajfunem Morakot. Při řádění přírodního živlu zemřelo nebo se pohřešuje na 670 lidí. Očekává se ale ostrá reakce Číny, která Tchaj-wan označuje za svou odštěpeneckou provincii a Dalajlámu za separatistu usilujícího o odtržení Tibetu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalajláma v Dharamsale

Dalajláma v Dharamsale | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Dalajlámu pozvali na Tchaj-wan představitelé postižených měst, všichni z opoziční Demokratické strany. Má navštívit oblasti v okolí města Kaohsiung, kde tajfun Morakot napáchal nejvíce škody.

Nejvyšší tibetský duchovní ale čeká, zda od tchajwanské vlády, která usiluje o sblížení s Pekingem, dostane vízum.

Podle některých komentátorů se kvůli tomu prezident Ma Jing-ťiou, kritizovaný už za pomalost záchranných prací, ocitá ve dvojím ohni. Příjezd Dalajlámy může znamenat konec spolupráce s Čínou, odmítnutí vstupu zase poškodí jeho pověst ohledně dodržování lidských práv.

Původně měl Dalajláma na Tchaj-wan přijet už vloni, prezident Ma Jing-ťiou mu ale tehdy vzkázal, že k tomu není politicky vhodná doba. Tchajpej totiž obnovila rozhovory s Pekingem a připravovala se řada historických dohod včetně zavedení vůbec prvního přímého spojení přes Tchajwanskou úžinu.

Sinolog Martin Kříž k návštěvě dalajlámy na Tchajwanu dodal, že Peking ji nemůže zabránit, nemůže učinit nějaká efektivní opatření. Může jen využít provázanost ekonomik Číny a Tchajwanu k nepolitickým sankcím.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě dalajlámy na Tchajwanu mluvil sinolog Martin Kříž na Rádiu Česko

Přečtěte si také:
Do České republiky přijede v září tibetský duchovní vůdce dalajláma
Na Tchaj-wanu zabil tajfun Morakot 500 lidí
Dalajláma pro Rádio Česko: Čínská vláda se odmítá zabývat tibetskou otázkou
Čína protestuje proti politice USA vůči Tchaj-wanu
Peking nabízí jednání Tchaj-wanu
Návštěvu čínského vyjednavače na Tchaj-wanu doprovázely mohutné protesty
Čína a Tchaj-wan uzavřely průlomové dohody

Robert Mikoláš, Martin Hromádka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme