Dalajláma předal Václavu Havlovi cenu Světlo pravdy

Dalajláma v Berlíně předal cenu Světlo pravdy. Tou oceňuje mezinárodní organizace Mezinárodní kampaň pro Tibet , v jejímž čele stojí herec Richard Gere, osobnosti, které se zasazují o svobodu Tibetu a lidská i národnostní práva Tibeťanů. Mezi oceněnými je i bývalý český prezident Václav Havel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalajláma

Dalajláma | Foto: Forum 2000

Ten se sešel s duchovním vůdcem Tibetu ihned po jeho příletu do Berlína. Olejovou lampu - jako symbol pravdy - získal Václav Havel za to, že neváhal Dalajlámu pozvat do Prahy. Z rukou tibetského duchovního vůdce dále ocenění převzali Otto Lamsdorf za Nadaci Fridricha Naumanna, Irmtraut Wägerová, která dlouhá léta pomáhá tibetským uprchlíkům.

Zástupkyně Mezinárodní kampaně pro Tibet zdůraznila, že bez okamžitého řešení tibetské otázky hrozí zánik tibetského národa. Samdhong Rinpoche, první demokraticky zvolený premiér tibetské exilové vlády, pak vyzval země světa a v Berlíně konkrétně Německo, aby vyvíjely tlak na komunistickou Čínu a přiměly ji k urychleným politickým jednáním.

Pro Němce je Dalajláma téměř něco jako popová hvězda. 33 % dotázaných ho považuje za nejznámější osobnost naší planety. S velkým zájmem proto sledují jeho návštěvu a také jistě bude velký zájem o knihu o tibetském duchovním vůdci - Cesta Dalajlámy, jejímž autorem je znalec buddhismu a profesor evangelické teologie na Mnichovské Uni Michael von Brück. Obrazová publikace je dárkem pro Dalajlámu, který se 6. července dožívá významného jubilea.

Před 70 lety se Tenzin Gyatso narodil jako syn rolníka. Ve dvou letech ho našla výprava mnichů a podrobila řadě testů. Byl shledán reinkarnací 13. Dalajlámy. Jako pětiletý byl povolán, aby se ujal vlády nad svou zemí jako světský a duchovní vůdce.

V roce 1950 převzal státní moc. Avšak o devět let později vtrhla do Tibetu komunistická čínská armáda. Dalajláma se svými stoupenci prchl do Indie. V roce 1989 byl vyznamenán Nobelovou cenou míru.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme