‚Daleko za hranou lidskosti.‘ Ředitel dětské nemocnice v Kyjevě popsal Radě bezpečnosti OSN zásah raketou

Pondělní raketový útok Ruska na Kyjev zasáhl také část specializované dětské nemocnice, ve které bylo v době úderu přes 600 dětských pacientů. Její ředitel Volodymyr Žovnir promluvil o den později před Radou bezpečnosti OSN, aby o útoku přinesl svědectví. „Země se třásla a stěny se chvěly. Děti i dospělí křičeli a plakali ze strachu, ti zranění z bolesti. Bylo to peklo,“ popsal Žovnir. Celý jeho projev si můžete přečíst níže.

Kyjev/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vážení členové Rady bezpečnosti, děkuji vám za možnost dnes vystoupit. 

Jsem Volodymyr Žovnir, lékař a ředitel nemocnice Ochmatdyt od ledna 2021.

Ochmatdyt znamená péče o matku a dítě a je to největší dětské zdravotnické centrum na Ukrajině. V nemocnici se léčí děti s rakovinou a onemocněními krve z celé země. Ročně se zde léčí asi 18 000 dětí, přibližně 20 000 dětí dostane akutní péči, ročně provádíme asi 13 000 operací. Nemocnice nabízí léčbu také pacientům z jiných zemí.

Svědectví zdravotníků po výbuchu v Kyjevě: raketa přerušila operaci srdce, děti museli odpojit z dialýzy

Číst článek

Včera v 9.52 se rozezněla siréna leteckého poplachu. Personál nemocnice začal evakuovat pacienty do bombového krytu. To je u dětí na jednotce intenzivní péče náročné. Za posledního dva a půl roku ruské války proti Ukrajině dělal náš personál při každém útoku vše pro záchranu životů a minimalizaci úmrtí.

Včera tou dobou bylo v nemocnici více než 600 pacientů a přibližně stejný počet zaměstnanců: děti byly na kapačkách, na dialýze, na jednotce intenzivní péče. Navíc v době útoku probíhaly na operačních sálech tři operace srdce. Jejich přerušení by ohrozilo životy.

V 10.42 jsme ucítili silný výbuch. Země se třásla a stěny se chvěly. Děti i dospělí křičeli a plakali ze strachu, ti zranění z bolesti. Bylo to skutečné peklo.

Vyšli jsme na dvůr a viděli, že ruská střela zasáhla oddělení intenzivní péče a oddělení léčby chronických intoxikací. Tato část budovy byla zcela zničena. Patra se propadla a zpod trosek jsme slyšeli lidi, jak volají o pomoc.

V důsledku útoku bylo zraněno přes 30 lidí, včetně osmi dětí. Dva dospělí zemřeli, jeden z nich byl lékař. 

‚Dlouhodobé následky‘

Hlavním cílem je evakuace pacientů, kteří jsou odkázáni na systémy podpory života. Evakuovali jsme přes 600 pacientů, více než 100 jich bylo převezeno do jiných nemocnic. Evakuace pokračuje. Náš zdravotnický personál byl také převezen do jiných nemocnic, aby poskytl lékařskou pomoc.

Budova toxikologie a traumatologické oddělení nemocnice byly zcela zničeny. Zničena byla i část jediné onkologické laboratoře v zemi.

Celkem je poškozeno 24 oddělení: deset chirurgických oddělení, pět onkologických oddělení, tři jednotky intenzivní péče, dva operační bloky, dvě somatická oddělení, radiologické oddělení, oddělení prenatální péče a oddělení radioterapie.

Ruská raketa letěla přímo na dětskou nemocnici v Kyjevě. Nešlo o zbloudilou střelu, míní vojenští experti

Číst článek

Museli jsme pozastavit lékařské služby na odděleních toxikologie a urgentní lékařské péče. Provoz na traumatologickém oddělení je zastaven. Nadále vyhodnocujeme veškeré škody způsobené tímto přímým ruským útokem na dětskou nemocnici.

Zásah bude mít dlouhodobé následky. Pacienti budou čelit nedostatku lékařské péče a naše specializované služby se špičkovým vybavením nebudou obnoveny brzy. To bude mít vážné dlouhodobé dopady na ukrajinské děti, které potřebují lékařskou péči.

Psychologické trauma dětí z tohoto útoku je závažné. Bude trvat dlouho a může je ovlivnit na celý život.

Závěrem lze říci, že útok na dětskou nemocnici, kde se děti léčí s rakovinou a dalšími těžkými nemocemi, není jen válečným zločinem, ale je daleko za hranicí lidskosti.

Naši lékaři a zaměstnanci do poslední chvíle zachraňují dětské životy, a to i pod raketami a palbou. My se nevzdáme!

Děkuji vám za pozornost.

Projev si můžete přečíst v originálním znění na tomto odkazu.

kma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme