Dallaského snipera stáhla armáda z Afghánistánu, v bytě měl munici

Zatím jediný identifikovaný a potvrzený útočník z Dallasu je Micah Xavier Johnson. Podle amerického ministra vnitřní bezpečnosti Jeha Johnsona jednal na vlastní pěst. Americká armáda potvrdila, že Johson sloužil šest let u ženijní brigády, z toho půl roku v Afghánistánu. Podle agentury AP byl ze zahraniční mise stažen pro obvinění ze sexuálního obtěžování vojákyně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smuteční páska s květinou na odznaku jednoho z dallaských policistů | Zdroj: Reuters

Pětadvacetiletý Micah Xavier Johnson, který v pátek v americkém Dallasu zabil pět policistů a dalších sedm zranil, žil se svou rodinou na dallaském dělnickém předměstí Mesquite.

Na sociálních sítích sledoval černošské militantní organizace, napojení na ně podle agentury Reuters zjišťují američtí vyšetřovatelé.

Sám Johnson působil jako armádní rezervista. V roce 2014, když byl na misi v Afghánistánu, ho armáda stála pro obvinění ze sexuálního obtěžování jedné z vojákyň. Ta podle agentury AP chtěla, aby se šel Johnson duševně léčit, zároveň požádala o soudní ochranu sebe a své rodiny.

„Jsem si jistý, že byl černou ovcí jednotky,“ řekl AP Bradford Glendening, armádní právník, který Johnsona zastupoval. Ke Glendeningově překvapení byl Johnson namísto potrestání nakonec čestně propuštěn z armády.

V USA se opět demonstrovalo kvůli černochům zabitým policií, protesty provázela mimořádná opatření

Číst článek

Dallaští policisté, kteří prohledali Johnsonův byt, objevili příslušenství k výrobě bomb, neprůstřelné vesty, munici a podklady k bojové taktice.

Policejní šéf David Brown už včera na tiskové konferenci řekl, že podezřelý „byl naštvaný na bělochy a chtěl je zabíjet, především bělošské policisty“.

Johnson se po pátečním útoku ukryl v městských garážích, kde ho obklíčila policie a několik hodin s ním vyjednávala. Nakonec k němu poslala speciálního robota, který v jeho blízkosti odpálil nálož a muže zabil.

Čin pětadvacetiletého Micaha Xaviera Johsona odsoudila celá řada vysokých činitelů. Útok ze summitu NATO ve Varšavě ostře odsoudil také americký prezident Barack Obama.

ČRo, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme