Další americký úder zasáhne zřejmě Somálsko

Spojené státy pravděpodobně zaměří následující úder proti teroristické síti Al-Káida do Somálska. S odvoláním na nejmenovaný německý zdroj z Bruselu o tom informovala agentura Reuters. O dalším postupu proti terorismu jednal po dva dny v sídle severoatlantické aliance americký ministr obrany Donald Rumsfeld.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vysazení vojáků z vrtulníku

vysazení vojáků z vrtulníku | Foto: USMC

Donald Rumsfeld se v sídle NATO vyhýbal tomu, zda Spojené státy zaútočí na základny teroristů v jiných státech než je Afghánistán. Ministr pouze uvedl, že boj proti organizaci Al-Káida bude pokračovat a země, které mají její buňky na svém území musejí počítat s tím, že Washingtom nezůstane pasivní. Spojené státy podle Rumsfelda nijak nepřesvědčovaly spojence v NATO aby se zapojovaly do dalších vojenských operací. "Chápeme, že každý stát má svojí politiku a respektujeme ji," prohlásil Rumsfeld.

V zákulisí se diskutuje, že partnerem USA v dalších útocích může být Velká Británie, která zapojila své jednotky do prvních akcí v Afghánistánu. Ani Amerika, ani Británie přitom nečekají posvěcení dalších vojenských operací od OSN. "Každá stát má právo se bránit, to je základní pravidlo suverenity," řekl americký ministr obrany.

V Afghánistánu se zatím bouřlivě diskutuje o rozmístění a počtu mezinárodních mírových sil. Podle nastupujícího ministra obrany Fahíma do hlavního města Kábulu nebude nasazena více než tisícovka příslušníků mezinárodních jednotek. Pokud však zahraničních vojáků bude více, podíleli by se na technické podpoře a humanitární pomoci. Fahím se na tom prý dohodl s britským generálem Johnem McCollem. Británie má stát v čele mezinárodních mírových jednotek v Afghánistánu.

Jak ale informuje spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, jejich přítomnost nemá v Afghánistánu jednoznačnou podporu. Vedení Severní aliance má podle ní hlavní obavy ze dvou věcí. "Aby vojáci aliance, kteří nyní kontrolují situaci na většině afghánského území, nepřišli o své výsadní postavení a nebylo požadováno jejich odzbrojení. Druhou obavou je, aby se podařilo zajistit bezpečnost cizích vojsk. Přitom právě zahraniční mírové sbory mají zvýšit pocit bezpečnosti Afghánců. V první fázi však budou mít nejspíš starosti sami se sebou". Dostatek odpůrců zahraniční mírové mise je totiž jak mezi představiteli nového vedení Afghánistánu, tak mezi místními kmenovými vůdci i mezi samotnými Afghánci.

Pozorovatelé se shodují, že příslušníky mírových sil čeká nelehký úkol. Podle Petry Procházkové je pohyb po cestách velmi komplikovaný a nebezpečný. "Ani v samotném Kábulu a dalších velkých městech není především po setmění zcela bezpečno. Hlavním úkolem nové vlády i mírových sil bude odzbrojit obyvatelstvo. Nyní má každá domácnost slušnou výzbroj a po městech se pohybují desítky mužů v uniformách i v civilu s automatickými zbraněmi, kteří vám na požádání ochotně ukáží ušmudlané papírky potvrzující jejich příslušnost k jakýmsi jednotkám bojujícím proti terorismu. Zbraně dobrovolně nikdo nevydá, a tak zbývá jediná možnost: pokusit se je vykupovat".

Nejméně 12 lidí zahynulo při vzpouře příslušníků teroristické organizace Al-Káida. Zadržení bojovníci Usámy bin Ládina se při transportu do věznice v Pákistánu zmocnili zbraní a začali střílet na eskortu. Při incidentu přišlo o život šest vězňů, pět strážných a řidič autobusu.

Milan Fridrich, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme