Další armádní rošáda v Turecku upevňuje moc premiéra Tayyipa Erdogana

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan upevňuje kontrolu nad armádou, která byla dříve nedotknutelná. Turecký prezident navíc schválil jmenování náčelníka generálního štábu armády a nových velitelů pozemních, námořních a leteckých sil. Po hromadné rezignaci velitelů minulý týden nastoupí na uvolněná místa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: ČTK

Odchod armádních špiček vyvolalo pokračující zatýkání vysokých armádních důstojníků včetně generálů penzionovaných i v činné službě kvůli údajnému spiknutí armády proti vládě.

Vliv armády se tak snižuje zejména rezignací náčelníka generálního štábu a náčelníků silových služeb.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách v turecké armádě hovořil v pořadu Stalo se dnes bývalý velvyslanec v Turecku Tomáš Laně

Premiér Erdogan tak převzal moc nad armádou a dále posiluje díky opakovaným vítězstvím ve volbách. V posledních se počet hlasů pro Erdogana opět zvýšil, blíží se 50 procentům.

Svět se tak obává vzrůstajícího islamismu. "Erdoganova strana má islamistické kořeny a úloha náboženství nepochybně vzrůstá. Na druhou stranu se zdá, že určité uvolnění v Turecku nastalo," říká bývalý velvyslanec v Ankaře Tomáš Laně.

Zahraniční mise zůstávají změnami v armádě nedotčeny.

Lubica Bergmanová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme