Další brazilský prezident v problémech. Temer čelí obvinění z korupce kvůli zkaženému masu

Brazilský generální prokurátor obvinil prezidenta Michela Temera z braní úplatků. Zahájení procesu musí ale ještě schválit parlament. Temer se proti obvinění ohradil.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský prezident Michel Temer | Foto: Ueslei Marcelino | Zdroj: Reuters

Brazilská prokuratura oficiálně obvinila prezidenta Michela Temera z braní úplatků. Je to první případ, kdy úřadující hlava státu největší latinskoamerické země čelí obvinění z trestného činu, upozornila agentura AP.

Jeho vydání do rukou nejvyššího soudu ale musí ještě potvrdit dvoutřetinová většina poslanců dolní komory brazilského parlamentu. Je to poprvé, kdy musí úřadující prezident čelit obvinění z trestného činu.

Michel Temer

Temer je prezidentem Brazílie od května 2016. Ve funkci nahradil odvolanou prezidentku Dilmu Rousseffovou

Temerova vládní koalice věří, že má dost hlasů k zastavení procesu. Obvinění z přijetí úplatků v přepočtu ve výši 270 milionů korun za vyřešení daňových problémů vlivného masokombinátu ale není jediným problémem brazilského prezidenta.

Policie v pondělí navrhla obvinit Temera z maření spravedlnosti a vyšetřuje podezření z dalších trestných činů. Vyšetřování čelí plná třetina stávajících brazilských ministrů, desítky poslanců a také čtyři někdejší prezidenti.

Za prezidentovo odstoupení už v květnu demonstrovaly v řadě brazilských měst tisíce lidí.

Brazilský prezident Temer se ale v úterý proti obvinění z korupce ostře ohradil. Označil ho za fikci a útokem na jeho vládu i celý národ. Dodal také, že obvinění vznesené proti němu bude mít negativní dopad na obnovu brazilské ekonomiky, neboť možná paralyzují snahy vlády o reformy. Podotkl také, že bude proti obvinění bojovat a zůstane prezidentem Brazílie.

Temer rovněž prohlásil, že vedení masokombinátu JBS se pokouší uniknout vysokým trestům za své vlastní zločiny, a tak se v rámci dohody s prokuraturou snaží svalit vinu na něho.

Kauza zkaženého masa

Krizi kolem prezidenta odstartoval v květnu brazilský deník O Globo, který napsal, že existuje nahrávka z březnové schůzky Temera s podnikatelem Joesleyem Batistou. Tento šéf z masokombinátu JBS, vyšetřovaného kvůli korupci v kauze zkaženého masa, podle listu při setkání Temera informoval, že zaplatí dva miliony realů (více než 14 milionů korun) bývalému šéfovi dolní komory parlamentu Eduardu Cunhovi za mlčení v korupční kauze. Temer měl podle listu O Globo úplatek na schůzce odsouhlasit.

Zkažené sousto, které svět vyplivne, ale Brazilci budou dlouho trávit

Číst článek

Cunha už je jako odsouzený za korupci ve vězení, peníze měl údajně dostat za to, aby nevypovídal výměnou za snížení trestu.

Prezidentský palác ve přiznal, že Temer se 7. března s Batistou sešel, odmítl však, že by se prezident snažil Cunhu umlčet. "Prezident Michel Temer nikdy neodsouhlasil žádný krok, jehož cílem by bylo, aby Cunha nespolupracoval s justicí," stojí v květnovém prohlášení prezidentského paláce.

Ondřej Himmer, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme