Další britské "ne!" zásahu proti Iráku

K otevřeným kritikům vojenského zásahu proti Iráku se připojila také britská ministryně pro zámořský rozvoj Clare Shortová. Podle ní má Británie povinnost udržovat ve světě jednotný postoj vůči režimu Saddáma Husajna, a to prostřednictvím OSN. Shortová veřejně formulovala stanovisko, které je v kuloárech Whitehallu slyšet stále častěji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Iráku

Tento názor ovšem odporuje oficiální linii ministerstva zahraničí, podle které dává Londýn řešení prostřednictvím OSN přednost, ale v případě nutnosti si vyhrazuje právo na jednostrannou akci. Shortová patří k mluvčím umírněného křídla v Blairově vládě, ale má na premiéra vliv.

Spojeným státům vyčetla, že dávají Iráku vyšší prioritu než palestinské otázce. Podle ní právě to vyvolává vůči USA nedůvěru. Válka bez nové rezoluce Rady bezpečnosti OSN zatím nemá podporu britské veřejnosti. Vyvolala by i prudké spory ve vládní straně a po včerejším prohlášení Shortové je možno tvrdit, že i ve vládě.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme