Další Čech obsadí prestižní křeslo v Evropské komisi

Karel Kovanda získal vysokou pozici v Evropské unii. Ve středu byl dosavadní velvyslanec při NATO jmenován na post zástupce generálního ředitele pro zahraniční vztahy v Evropské komisi. Kovanda byl nejlepší ve výběrovém řízení. V něm o tento velmi vlivný post soupeřila zhruba stovka uchazečů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Kovanda | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Většina z adeptů se rekrutovala z řad renomovaných diplomatů z nových členských zemí. Komisařka Benita Ferrero Waldnerová ale nakonec vybrala právě našeho uchazeče. Pod šedesátiletého ostříleného Kovandu budou spadat vztahy s OSN či OBSE - a nejenom to, vysvětluje mluvčí komise Francoise Le Bail. "Bude mít na starosti kromě jiného vztahy se Severní Amerikou, Japonskem, Austrálií a Novým Zélandem, což je jistě důležité."

Podle zdrojů z komise hrály důležitou roli Kovandovy dlouholeté zkušenosti a kontakty se špičkami americké diplomacie, které jsou pro nadcházející období klíčové. Sám Kovanda Radiožurnálu řekl, že půjde o velmi zajímavou práci. "Všechno, co jsem dělal v české zahraniční službě doposud, mi dodalo zkušenost a znalosti, které jsem uplatnil při usilování o tuto funkci. V čem to bude jiné? Je to větší hřiště. Z české diplomaci e jdu na diplomacii evropskou."

Ministr zahraničí Cyril Svoboda to považuje za úspěch pro celou českou republiku. "Pro deset nových členských zemí bylo devět nejvyšších možných míst - to jsou tzv. místa, která označujeme A1. A Česká republika má dva občany na těchto vůbec nejvyšších místech. Je to paní Bohatá v Eurostatu a teď tedy také Karel Kovanda."

Jak Svoboda řekl, Kovanda z postu velvyslance odejde zřejmě ke 14.dubnu. Kdo bude jeho nástupcem, se zatím neví. Podle ministra jsou ve hře dvě jména, ale zatím je předčasné o nich mluvit. Je totiž potřeba nejdřív kandidáta oznámit NATO.

Nejčastěji se spekuluje o tom, že Kovandu v centrále aliance vystřídá dosavadní český ambasador v Londýně Štefan Füle.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme