Další čistky v Turecku: práci ztratilo šest tisíc lidí, jde o policisty, pedagogy i úředníky

Turecké úřady propustily z práce v rámci čistek po loňském údajném pokusu o státní převrat dalších více než 6000 lidí a zakázaly činnost dalším desítkám organizací. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na oficiální vládní věstník, který byl zveřejněn v noci na sobotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: Reuters

Ze zaměstnání bylo propuštěno 2687 policistů, 1699 úředníků ministerstva spravedlnosti, 838 lidí z rezortu zdravotnictví a stovky dalších pracovníků z jiných ministerstev. Čistky se dotkly také 631 vysokoškolských pedagogů. Ukončit svou činnost musí také více než osmdesát sdružení obviněných z aktivity ohrožující bezpečnost země.

Střelec proklouzl mezi 17 tisíci policisty. Turecká média spekulují, jestli jsou po čistkách bezpečnostní složky akceschopné

Číst článek

Turecké úřady také pohrozily tureckým státním příslušníkům vyskytujícím se v zahraničí, že mohou být zbaveni občanství, pokud se nevrátí do tří měsíců do vlasti kvůli jejich předvolání v souvislosti s pokračujícím vyšetřováním puče.

Od červencového pokusu o převrat, při kterém zahynulo více než 240 lidí, turecké úřady zadržely, propustily nebo postavily mimo službu už kolem 120 000 lidí včetně vojáků, policistů, státních úředníků, novinářů, učitelů, soudců a státních zástupců. Několik tisíc se jich od té doby vrátilo na svá místa. Zhruba 41 000 osob čeká ve vazbě na začátek svého soudního procesu.

Turecká vláda obviňuje z odpovědnosti za pokus o převrat hnutí muslimského duchovního Fethullaha Gülena, který dlouhodobě žije v exilu ve Spojených státech. Duchovní to popírá a tvrdí, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan mohl převrat zorganizovat sám, aby si upevnil moc v zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme