Další čtyři roky plateb do unijního rozpočtu. Juncker připravuje Brity na tučný účet za brexit

Vysoké odstupné bude muset podle předsedy Evropské unie zaplatit Británie při odchodu z Evropské unie. Lucemburčan Jean-Claude Juncker taky varoval, že nová architektura vzájemných vztahů se může rodit celé roky. Londýnská vláda přitom počítá s tím, že by se za 2 roky mohla stihnout i vzájemná dohoda o volném obchodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | Foto: flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0, Number 10, Tom Evans

Předseda Evropské komise v úterý belgickém parlamentu prohlásil, že by Unie neměla mít při jednáních srdce naplněná nepřátelstvím vůči Británii. Londýn ale na druhou stranu podle Junckera nemůže počítat s tím, že by dostal brexit se slevou dokonce bezplatně.

Konečný účet pro Británii se teprve rodí. Počítá se ale s tím, že by Spojené království platilo do unijní poklady ještě čtyři roky po skončení oficiálních rozhovorů. Konečná částka by se mohla vyšplhat někam k 60 miliardám eur.

Konec placení členských příspěvků, které by se mohly investovat třeba do zdravotnictví, byl přitom ve Spojeném království jeden z nejsilnějších argumentů zastánců brexitu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme