Další demonstrace za mír

I přesto zřejmé vítězné tažení spojenců Irákem, pokračovali ve světě demonstrace proti válce a za okamžitý odchod Američanů z území ropné mocnosti. Demonstranti vyzývali k tomu, aby byl zajištěn mír na Blízkém východě a aby vznikl brzy samostatný stát pro Palestince. Ve Washingtonu však demonstrovali nejen odpůrci války, ale také obdivovatelé současné americké politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

na demonstraci | Foto: Markéta Konvalinová

Několik tisíc lidí převážně bílé barvy s americkými vlajkami se shromáždilo nedaleko Kongresu, aby podpořili své jednotky v Iráku a poděkovali Georgi Bushovi za to, jak zemi ve válce proti teroru vede. "Musíme zničit ty, kteří chtěli zničit nás," vzkázal davu herec Arnold Schwarzenegger.

Zatímco několikatisícová provládní demonstrace se obešla bez větší policejní asistence, asi 40tisícová etnicky pestřejší protiválečná demonstrace se odehrála v obležení stovek policistů. Kromě chvíle, kdy policisté najeli do demonstrantů na motocyklech a zranili nejméně dvě ženy, se vše odehrálo v klidu. Míroví aktivisté žádali okamžitý návrat Američanů domů a nazývali George Bushe válečným zločincem.

I v Londýně byla velká již třetí protiválečná demonstrace, kterou organizovala koalice Zastavte válku, a mnohem menší demonstraci v Glasgově za účasti několika stovek lidí uspořádali stoupenci skotské koalice Za spravedlnost, ne pro válku.

Učastníci lodnýnské demonstrace pochodovali ze dvou shromaždišt na londýnských nádražích Victoria a Waterloo nejprve na Parlamentní náměstí a pak do Hyde Parku. Podle organizátorů pochodovalo přes 120 tisíc demonstrantů, zatímco policie uvedla, že do Hyde Parku přišlo na 20 tisíc lidí. Mluvčí koalice Zastavte válku Andrew Burgin řekl: "K naší široce založené koalici se hlásí lidé, kteří jsou proti vojenské okupaci Iráku a proti hroznému zmatku, který tam ilegální invaze způsobuje." Mezi řečníky na shromáždění v Hyde Parku byli poslanci vládní labouristické strany Tam Dalyel a George Galloway, kteří jsou svými důrazně protiválečnými postoji známi a podle informace BBC jim hrozí vyloučení z parlamentního klubu labouristů.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme