Další den bombardování Afghánistánu

Prudké boje se v noci na dnešek odehrávaly v severním Afgánistánu. Střetly se tam jednotky Talibanu a opoziční oddíly Severní aliance. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na prohlášení ruských jednotek rozmístěných podél tádžicko-afghánské hranice. Bojovalo se v okolí města Kunduz nedaleko Mazáre Šarífu - strategického města kontrolovaného Talibanem. Severní aliance soustředila do této oblasti svoje síly v naději na brzké dobytí Mazáre Šarífu, oznámila ruská agentura ITAR-TASS s odvoláním na představitele opozičních sil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

afghánští uprchlíci | Zdroj: ČTK

Letadla Spojených států k ránu obnovila bombardování afghánské metropole Kábulu. Katarská televizní stanice Al-Džazíra uvedla, že zahynulo nejméně 15 lidí, z toho 9 dětí. Letouny na město podle agentury AFP svrhly tři bomby, nálety se soustředily především na severovýchodní část města. Taliban na útok odpověděl střelbou z protiletadlových kanónů.

Afghánský Taliban pohřbil tělo předáka opozičních sil Abdula Haka. Talibanští vojáci opozičního lídra v pátek popravili za údajnou zradu. Bez bližších podrobností to oznámila protalibanská Afghánská islámská agentura s odvoláním na Hakova bratra. Hakova rodina byla původně vyrozuměna, že jeho ostatky budou převezeny do Péšávaru v severozápadním Pákistánu. Jeho bratr Hadži Dín Muhammad ale oznámil, že Hak a jeden z jeho zabitých společníků byli pohřbeni v rodné vesnici asi deset kilometrů západně od Dželálábádu ve východním Afghánistánu.

Britský premiér Tony Blair vyzývá ke klidu a rozvaze v boji proti světovému terorismu. Na úterním zasedání národního shromáždění Walseu v Cardiffu premiér hodlá ujistit britské občany, že je správné, když má Británie významnou roli v Afghánistánu v rámci spojenecké akce. Nemá to nic společného s politickou korektností, nýbrž s premiérovým pevným přesvědčením, že teroristy je třeba zastavit v jejich hrůzných činech a čím dřív, tím líp. Jednotliví členové britského válečného kabinetu naznačují , že vojenská akce v Afghánistánu pravděpodobně bude trvat nějakou dobu. Mezitím se britská média dnes soutřeďují také na chybné zásahy: například na páteční útoky bombardéry B52 na 6 skladišť Mezinárodního výboru Červeného kříže, při nichž bylo zničeno hodně potravin.

K bojům v Afghánistánu se přidají další čtyři americké válečné lodě. Jedná se o letadlovou loď Vella Gulf, ponorku Hartford, torpédoborec Peterson a zásobovací loď Saturn. Plavidla, která dorazila do egyptského přístavu Ismáílíja, patří k bojové skupině Theodore Roosevelt. Dva křižníky a tanková loď z této skupiny už jsou v Arabském moři. Skupina plavidel vedená lodí Theodore Roosevelt se přidá k americkým letadlovým lodím Carl Vinson a Kitty Hawk a vystřídá letadlovou loď Enterprise, která se dosud účastnila bojů v Afghánistánu.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme