Další diskuze o záchraně Hubbleova teleskopu

Americká akademie věd doporučuje vyslat k záchraně Hubbleova dalekohledu raketoplán s lidskou posádkou. Mezi vědci a techniky ve Spojených státech ale nadále pokračují spory o užitečnosti a proveditelnosti takového letu k vesmírnému teleskopu. Úřad pro letectví a vesmír v lednu oznámil, že neplánuje žádné lety k unikátnímu dalekohledu, a předpověděl tak jeho zánik.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hubbleův kosmický teleskop | Foto: NASA

S tím se nechce část odborníků smířit, a tak se uvažovalo, že nezbytný servis nezbytný pro prodloužení životnosti teleskopu provede speciální robot vyvinutý v Kanadě. Jeho příprava by ale zabrala příliš mnoho času a ten kvůli vybíjejícím se bateriím technici nemají. Akademie věd proto doporučila poslat k Hubbleovu dalekohledu astronauty, kteří budou zárukou, že se podaří provést všechny nezbytné opravy do konce roku 2007, tedy dříve může unikátní zařízení selhat. NASA doposud tvrdila, že vyslání raketoplánu by bylo příliš rizikové a drahé, své konečné stanovisko ale ještě nezveřejnila.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme