Další erupce sopky Merapi zabila přes 60 lidí

Více než 60 obětí si vyžádala nová erupce indonéské sopky Merapi. Živel zasáhl místní obec Bronggang vzdálenou 15 kilometrů od kráteru. Úřady proto rozšířily evakuační zónu z 15 na 20 kilometrů kolem Merapi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erupce indonéské sopky Merapi už zabila více než 60 lidí

Erupce indonéské sopky Merapi už zabila více než 60 lidí | Zdroj: ČTK

Vulkán, který patří k jedněm z nejaktivnějších na světě, se probudil k činnosti koncem října a celkem si zatím vyžádal přes 100 mrtvých. Evakuováno bylo zatím přes 75 tisíc obyvatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sopce Merapi mluvil na Rádiu Česko Aleš Špičák, ředitel Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR

Většinu lidí poslední erupce zastihla v noci, když spali. Noviny Jakarta Post psaly, že jde o nejhorší erupci Merapi za posledních 100 let a tím se sopka zařadila mezi vůbec nejnebezpečnější na světě.

Podle původních předpovědí se postupně měl zmenšit tlak a snížit intenzita erupcí, což se ale podle místních nestalo. Aleš Špičák, ředitel Geofyzikálního ústavu AV ČR, ale vysvětlil, že předvídat průběh erupce zatím není možné:

„Erupce na vulkánu Merapi někdy trvají i několik let. Intenzita po celou dlouhou dobu není stejná. To, že aktivita trvá jen několik týdnů, není nic překvapivého. Předvídat dopředu ale není radno.“

Sopečný popel podle posledních zpráv stoupá z kráteru do výšky šesti kilometrů a vytváří oblak dlouhý 250 kilometrů. Špičák vysvětluje, že délka usazování sopečného popelu záleží hlavně na meteorologických podmínkách.

Patricie Polanská, Lenka Rafaelová, Michaela Vydrová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme