Další jednání Kučmy s opozicí neúspěšné

Dosluhující ukrajinský prezident Leonid Kučma se na rozhovorech s opozicí dohodl pouze na rozpuštění ústřední volební komise a na novém volebním zákoně. Šestihodinové jednání u kulatého stolu, týkající se krize po sporných volbách hlavy státu, tak agentury hodnotí jako spíše neúspěšné. Během schůzky, které se zúčastnili také evropští zprostředkovatelé, se nepodařilo dosáhnout klíčové dohody o odvolání vlády premiéra a zpochybňovaného vítěze voleb Viktora Janukovyče. To si opozice klade vedle ustavení nové volební komise a změny volebního zákona jako třetí podmínku pro ukončení masových demonstrací na podporu svého kandidáta Viktora Juščenka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leonid Kučma a Viktor Janukovyč

Leonid Kučma a Viktor Janukovyč | Zdroj: ČTK

Protesty v Kyjevě a na západě země trvají už od kontroverzních voleb z 21. listopadu, které ukrajinský nejvyšší soud minulý týden nakonec označil za neplatné. Východ stojí za Janukovyčem. Z nočního jednání nevzešla ani dohoda o Kučmou prosazované reformě ústavy, která by oslabila pravomoci hlavy státu. Na dnešním mimořádném zasedání parlamentu se dá na toto téma očekávat bouřlivá debata.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme