Další jednání soudu o volbě prezidenta USA

Floridský Nejvyšší soud zahájil klíčové slyšení, v němž se prezidentský kandidát demokratů Albert Gore pokusí dokázat nutnost zahrnutí 14.000 špatně označených volebních lístků do výsledků amerických prezidentských voleb. Tuto možnost mu odepřel v pondělí místní soud a zmařil tím naději, že špatně vyplněné volební lístky poskytnou Goreovi hlasy navíc, aby smazal rozdíl několika set hlasů, který ho dělí od republikána George Bushe.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nynější slyšení je klíčové proto, že floridský Nejvyšší soud může ruční přepočítání volebních lístků nařídit. Jde o volební lístky, které byly špatně proděravěny na místě, kde měl být označen kandidát, a sčítací stroje tyto lístky vyřadily jako neplatné. Vítězem floridských prezidentských voleb byl prohlášen George Bush, který se nyní snaží právní procesy spojené s volbami protahovat. Florida musí do 12. prosince jmenovat 25 volitelů do 538 členného sboru, který nového prezidenta formálně 18. prosince zvolí. S floridskými voliteli má Bush ve sboru potřebnou nadpoloviční většinu.

U floridského Nejvyššího soudu budou mít Goreovi a Bushovi právníci vždy hodinu na předložení argumentů. Není jasné, kdy soud rozhodne.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme