Další letecká havárie, tentokrát v Íránu. Všech 168 lidí na palubě patrně zahynulo

Dopravní letadlo s asi 168 lidmi na palubě se zřítilo v severozápadním Íránu. Jednalo se o Tupolev 154M. Oznámila to agentura IRNA. Havárii patrně nikdo nepřežil. Stroj letěl na lince z Teheránu do arménského Jerevanu a spadl 16 minut po startu. Letadlo patřilo íránské společnosti Caspian Airlines. Ta létá především na Blízkém východě. Z evropských destinací má v letovém řádu uvedenou Budapešť, Minsk a Kyjev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky letadla Caspian Airlines | Zdroj: ČTK

Na palubě letadla bylo 153 pasažérů a 15 členů posádky, uvedl Reza Jafarzadeh, mluvčí íránské letecké organizace. Havárii patrně nikdo nepřežil. Íránská státní televize ukázala snímky trosek letadla a několik mrtvých těl a velký kráter, který vznikl po explozi letadla.

Letadlo explodovalo pouhých 16 minut poté, co odstartovalo z Teheránu. Podle polooficiálních zpráv začalo mít letadlo hned po startu technické problémy a pokusilo se nouzově přistát. "Bohužel, letadlo začalo hořet ve vzduchu a poté vybuchlo," uvedly íránské úřední zdroje.

Dodejme, že zmíněná společnost Caspian Airlilens z valné části využívá, podobně jako ostatní íránské letecké společnosti, letouny ruské výroby. Jejich technický stav ale většinou neodpovídá mezinárodně uznávaným standardům. I kvůli tomu nesmí některé íránské stroje na vybraná světová letiště.

Letoun typu Tu-154M se začal vyrábět v roce 1984, přičemž představoval upravenou verzi Tu 154 verze A z let výroby 1970 - 1974. Havarované letadlo Caspian Airlines bylo podle dostupných informací vyrobeno v roce 1987. Tu 154 byl v minulosti hojně zastoupen převážně v rámci leteckých společností bývalého východního bloku včetně někdejší ČSSR. V minulosti využívaly letoun k přepravě i ČSA a donedávna dokonce Armáda České republiky.

Lukáš Vincourek, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme