Další neklidný den v Iráku: více než 20 mrtvých

Ani dnes neutichlo v Iráku násilí. Útoky si na různých místech vyžádaly asi dvě desítky obětí. Podle iráckých policejních zdrojů ale mohlo být dnes zabito dokonce až sedmdesát lidí. V zemi přitom platí kvůli probíhajícímu šiítskému svátku Ašura velmi přísná bezpečnostní opatření. Současně probíhají intenzivní jednání o složení nové irácké vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilnosti v Iráku | Zdroj: ČTK

První sebevražedný útočník se dnes dopoledne vmísil mezi věřící, kteří se shromáždili k modlitbám v mešitě na jihu Bagdádu a odpálil nálož umístěnou na těle. Zhruba ve stejné chvíli se v západní části města pokusili dva sebevražední atentátníci zaútočit na jinou šíitskou mešitu a při třetím útoku vybuchla minometná střela v kavárně, kolem níž šel průvod šíitských věřících.

K smutné bilanci je nutné přidat i zprávu o nálezu 6 mrtvých iráckých vojáků v městě Samara severně od Bagdádu. Ani uzavřené hranice a další bezpečnostní opatření tak nedokázaly podobným incidentům zabránit. Irácký poradce pro národní bezpečnost Muwafak Rubají v rozhovoru pro CNN neměl pochyby, kdo za posledními útoky stojí. "Nepochybuji o tom, že nesou otisky prstů Abú Musy Zarkávího," uvedl Rubají v odkazu na nejhledanějšího muže v Iráku Jordánce Zarkávího.

Dalších sedm mrtvých a 10 zraněných si vyžádal večerní výbuch v iráckém městě Iskandaríja jižně od Bagdádu. Před šiítskou mešitou explodovalo auto naložené výbušninou.

Svátek Ašura vrcholí zítra v posvátném šiítském městě Karbala a loni byl poznamenán útoky, které si vyžádaly více než 180 obětí. Dnešní incidenty tak vzbuzují obavy, že se něco podobného může opakovat.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme