Další nepokoje na Blízkém východě

Napětí na Blízkém východě nepolevuje. Palestinská území v Izraeli zasáhla mohutná vlna nepokojů. Izraelští Arabové a Palestinci, kteří na dnešek vyhlásili další den hněvu, si připomínají výročí takzvaného Dne země. Roku 1976 při něm přišlo o život šest lidí, kteří se bránili proti vyvlastňování arabské půdy Izraelem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozsáhlé protestní demonstrace, které dnes za účasti tisíců Palestinců proběhly na mnoha místech západního břehu Jordánu a pásma Gazy si podle palestinských zdrojů doposud vyžádaly životy dvou Palestinců a dalších nejméně třicet zraněných. Protestní pochody ve většině případů přerostly v násilné střety. Palestince, kteří házeli na kameny a zápalné láhve na izraelské vojáky, se Izraelci snažili rozehnat slzným plynem, gumovými projektily a při srážkách v Hebronu údajně i ostrou municí.

K největším střetům mezi Palestinci a izraelskými vojáky došlo v Ramaláhu a Nábulusu. Po tradičních pátečních modlitbách dnes vypukly nepokoje i v Jeruzalémě, kde muslimové z Chrámové hory začali házet kameny na Židy, kteří se modlili před Zdí nářků. Po zásahu policie, která prostranství před Zdí nářků evakuovala a zatkla několik Palestinců, se situace ve Starém městě uklidnila.

Markéta Kaclová, Magdalena Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme