Další osud uprchlíků na norské lodi je stále nejasný

Nejvyšší komisař OSN pro uprchlíky žádá Norsko a Nový Zéland, aby přijali část běženců, kteří už několik dní zůstávají na norské nákladní lodi Tampa v australských výsostných vodách. Komisař zároveň požaduje, aby Austrálie nejdříve pustila všech více než 400 uprchlíků na Vánoční ostrovy. Na palubu lodi Tampa mezitím dorazil i norský velvyslanec v Austrálii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle spolupracovnice Radiožurnálu v Norsku Emiry Holmeyové má velvyslanec sám zhodnotit situaci na palubě a hovořit s posádkou i uprchlíky. Australští vojáci zabránili norským a australským novinářům odjet s ním loď. Na palubu se nedostal ani zástupce rejadařské společnosti, která nákladní plavidlo Tampa vlastní. Podle norského velvyslance zůstane loď s uprchlíky u Vánočních ostrovů, dokud se nenajde řešení. Zpravodajka norské televize na Vánočních ostrovech ale hlásí, že úřady tam posílají velké množství záchranných vest a plavidel. Podle ní je možné, že se Australané budou snažit vytlačit Tampu do mezinárodních vod.

Na základě žádosti OSN bude Norsko pravděpodobně ochotno některé uprchlíky přijmout. Nový Zéland se už dříve vyjádřil, že část běženců přijme, pokud tak učiní i jiné země. Dočasné útočiště všem běžencům z Tampy chtěl poskytnout Východní Timor. Podle šéfa norské diplomacie je ale nereálné a nesmyslné, aby tak chudá země řešila krizi kolem uprchlíků. Běženci, kteří pocházejí většinou z Afghánistánu, se dostali na norskou loď Tampa před necelým týdnem a přinutili její posádku, aby připlula k Vánočním ostrovům, které spravuje Austrálie.

Snímky související s touto zprávou najdete pod odkazem FOTOGALERIE.

Kateřina Pospíšilová, Emira Holmeyová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme