Další otřesy v Elysejském paláci: Macronův exporadce Benalla zneužíval diplomatické pasy

Bývalý bezpečnostní poradce francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Alexandre Benalla v neděli přiznal, že i po odchodu z funkce používal diplomatické pasy. Zároveň slíbil, že je v následujících dnech vrátí, informovala agentura AFP. Nové dějství aféry Benally, který letos v létě musel odejít z Macronových služeb kvůli násilnostem na prvomájové demonstraci, znovu otřáslo prezidentovou pozicí, již oslabenou protesty žlutých vest.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý bezpečnostní poradce francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Alexandre Benalla. | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

„Asi jsem udělal chybu, že jsem ty pasy používal,“ řekl Benalla listu Le Journal du Dimanche (JDD).

„Ale udělal jsem to jen pro své osobní pohodlí, abych snáze prošel na letištích,“ dodal prezidentův exporadce s tím, že mu z pasů neplynuly žádné jiné výhody. „Nevím, jak jinak by mi mohly posloužit.“

Macron propustí svého spolupracovníka. Kamery ho zachytily, jak bije demonstranty

Číst článek

Další kolo aféry se rozhořelo poté, co investigativní server Mediapart informoval, že Benalla v uplynulých měsících vycestoval s diplomatickým dokumentem do několika afrických zemí a do Izraele. V září přitom během slyšení v Senátu uvedl, že své dva diplomatické pasy při odchodu z funkce bezpečnostního poradce nechal v kanceláři v Elysejském paláci.

Otazníky vyvolala především Benallova prosincová cesta do Čadu, kam dorazil krátce před tím, než na návštěvu zavítal i jeho bývalý zaměstnavatel - prezident Macron. Benalla se v Čadu údajně sešel i s prezidentem Idrissem Débym.

V rozhovoru poskytnutém listu JDD Benalla uvedl, že diplomatické pasy na konci srpna nechal v Elysejském paláci, počátkem října mu je ale vrátili spolu s jeho osobními věcmi, které nechal na někdejším pracovišti. „Když mi je vrátili, neviděl jsem důvod, abych je nepoužíval,“ tvrdil.

Aféru, která se ve Francii kolem jeho pasů rozhořela, označil Benalla za „naprosto nepřiměřenou“. Ujistil, že v následujících dnech doklady vrátí ministerstvu zahraničí.

‚Úřad neměl tušení‘

Benalla kvůli používání diplomatických pasů po odchodu z funkce čelí vyšetřování pro podezření ze zneužití důvěry a zneužití úředních dokumentů. Prezidentský úřad už dříve uvedl, že o tom, že Benalla dál užívá diplomatické pasy, neměl tušení.

Ve Francii kvůli Macronovu poradci zatkli tři policisty. Porušili profesionální tajemství

Číst článek

Ještě bezpečnostní poradce prezidenta Macrona se Benalla do hledáčku francouzských médií dostal letos v létě, kdy byly zveřejněny záběry z prvomájové demonstrace. Benalla byl na akci pozván policií jako pozorovatel, avšak podle kamerových snímků se aktivně zapojil do policejního zásahu. Kamera jej zachytila, jak v civilním oblečení, ale s policejní helmou na hlavě, účastníky demonstrace bije.

Macron následně čelil kritice především kvůli způsobu, jak na Benallovo chování reagoval. Podle opozice jej totiž nepotrestal dostatečně a až pod nátlakem po zveřejnění záběrů v médiích jej ze svých služeb propustil. Bývalý Macronův spolupracovník byl mezitím obviněn z násilností, rušení policejního zásahu a z neoprávněného nošení odznaků státní moci.

Kauza kolem užívání diplomatických pasů se rozhořela v době, kdy Macron čelí tlaku kvůli protestům takzvaných žlutých vest, tedy lidí nespokojených se sociální a hospodářskou politikou současné francouzské vlády. V sobotu se konaly po celé Francii již posedmé demonstrace. Tentokrát ale přilákaly mnohem méně lidí než dříve. Podle neoficiálních odhadů se protestů zúčastnilo 12 000 osob. V sobotu 22. prosince to bylo 38 600 lidí, o týden dříve 66 000. První demonstrace žlutých vest 17. listopadu přilákala 282 000 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme