Další palestinské povstání podle oficiálních míst zřejmě nebude

Po včerejších nepokojích je v Jeruzalémě klid. Napětí opadá, násilnosti utichají. Kdyby se situace měla přece jen znovu přiostřit, dá se prý očekávat mírný průběh konfliktu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinská mládež hází kameny na izraelské vojáky při střetech ve východním Jeruzalémě

Palestinská mládež hází kameny na izraelské vojáky při střetech ve východním Jeruzalémě | Foto: AFP

„Kdybychom dnes sledovali, co říká izraelská generalita, ať už vojenská nebo policejní, dozvěděli bychom se, že to, co jsme viděli v uplynulých dvou dnech, byly ojedinělé násilnosti. Jsou sice desítky zatčených i desítky zraněných, ale začátek další intifády to podle zmíněných oficiálních činitelů nebude, vzbouření uhasíná,“ popsal palestinsko-izraelskou situaci zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Pohled do minulosti říká, že první intifáda byla od roku 1987 do roku 1993 a bylo to lidové povstání na okupovaných územích. Šlo hlavně o házení kamení, sem tam o zápalné láhve, ale byla to velmi mírná verze oproti intifádě, která začala v roce 2000.

Během té docházelo i teroristickým útokům, vyhazování autobusu do vzduchu přímo na území samotného Izraele. Při této druhé intifádě bylo také mnohonásobně více mrtvých na obou stranách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Břetislav Tureček vysvětluje, že třetí intifáda v Jeruzalémě zřejmě nebude

První intifáda byla výsledkem frustrace Palestinců, kteří žili pod přímou a plnou kontrolou izraelské armády. Druhou odstartoval příchod tehdejšího vůdce izraelské opozice Ariela Sharona na Chrámovou horu. To byla záminka, která aktivizovala palestinské radikály k násilnostem, které pak trvaly řadu let.

Dnes už Izrael otevřel západní břeh Jordánu a Palestinci z okupovaných území zase mohou do východního Jeruzaléma, mohou se dokonce modlit na Chrámové hoře.

Mezi první a druhou intifádou, respektive teď, v posledních letech, postavil Izrael velkou část bezpečnostní zdi a plotů té takzvané bezpečnostní bariéry, která z velké části brání příchodu teroristů ze západního břehu Jordánu do samotného Izraele. Dále se samozřejmě zdokonalily metody izraelské bezpečnosti, jak takovému teroru čelit.

Obě tyto věci mluví v neprospěch druhé - násilnější varianty. Takže v případě, že by měla skutečně další intifáda nastat, šlo by zřejmě opět o házení kamení, občanskou neposlušnost a podobně.

Břetislav Tureček, Renata Mňuková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme