Další politické přestřelky na Blízkém východě

Výbuch v telefonní budce zabil na západním břehu Jordánu aktivistu palestinského hnutí Fatah a zranil dvě děti. Poté letiště v Tel Avivu vyhlásilo pumový poplach, který narušil přípravy k odletu izraelského premiéra Ariela Šarona do Spojených států. Šaron před odletem prohlásil, že považuje prezidenta palestinské autonomie Jásira Arafata za překážku na cestě k míru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron podle izraelského rozhlasu uvedl, že kdyby Jásir Arafat nebyl na politické scéně, byla by situace snazší. Při svých jednáních ve Velké Británii a ve Spojených státech má izraelský premiér požadovat, aby tyto země vyvíjely tlak na Palestince, aby dodržovali příměří. Podle izraelských představitelů má palestinská autonomie ještě 10 dnů, aby své závazky z dohody o příměří uskutečnila. Obě strany se navzájem obviňují z porušování dohody, která byla podepsána 13. června. Od té doby zahynulo při násilných incidentech 14 osob - Izralesců i Palestinců. Palestinský ministr pro regionální spolupráci Sáib Irikát dnes řekl, že mezinárodní společenství musí přijmout opatření a ochranu Palestinců před izraelskou armádou. Proti většině palestinských území uskutečňuje Izrael fyzickou a ekonomickou blokádu.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme