Další polský poslanec přišel o imunitu

Polský parlament zbavil imunity dalšího svého poslance a zároveň přijal zákon, který zbavuje parlamentních práv poslance, který byl pravomocně odsouzen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava, Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

O imunitu přišel poslanec za ultrakonzervativní Ligu polských rodin Zygmunt Wrzodak. Požádal o to jeden ze senátorů, o kterém Wrzodak prohlásil, že před několika lety při jízdě autem zabil člověka. Soud ale už ale před časem dospěl k závěru, že senátor nehodu nezavinil. Dotčený senátor se poslancem Wrzodakem bude zřejmě soudit pro urážku na cti. Někteří poslanci rozhodnutí Sejmu označili za útok na demokracii.

"Není daleko doba, kdy se poslanec bude bát Baby Jagy, kominíka nebo kohokoli jiného, kdo ho bude chtít očernit," prohlásil poslanec Marian Curylo.

Sejm také rozhodl, že poslanec, který se dostane do vězení, ztrácí svá práva, privilegia i výhody, včetně poslaneckých náhrad a diet. Je to reakce na případ poslance Andrzeje Pečaka, kterého parlament vydal k trestnímu stíhání. Pečak je nyní ve vězení a domáhá se účasti na zasedáních a setkání s voliči. Podle dosavadního zákona na to měl nárok, protože právní norma tuto situaci nijak neupravovala.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme