Další předčasné volby v Británii? Je to dost dobře možné ještě letos, odhaduje Corbyn

Lídr britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn v neděli prohlásil, že by se ještě tento rok, nebo ten příští, mohly konat další předčasné parlamentní volby. Uvedl to v rozhovoru v televizi BBC. Labouristé vyšli z voleb tento týden posíleni, konzervativci naopak ztratili. Britská premiérka Theresa Mayová se proto nyní snaží získat podporu pro svou menšinovou vládu. Dohoda se severoirskými unionisty zatím ale nebyla dojednána

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeremy Corbyn při rozhovoru s BBC | Zdroj: Reuters

„Je dost dobře možné, že budou další volby letos, případně začátkem příštího roku. A to by mohla být dobrá věc, protože my nemůžeme žít v období velké nestability," řekl Corbyn v televizním pořadu Andrewa Marra.

Prohlásil také, že jeho strana má program i podporu a je připravena bojovat v další volební kampani co možná nejdříve.

Severoirští unionisté podpoří menšinovou vládu Mayové, koalici ale nevytvoří

Číst článek

Corbynovi labouristé vyšli z předčasných voleb tento týden posíleni, zatímco Konzervativní strana premiérky Theresy Mayové křesla v parlamentu ztratila, a přišla tak o absolutní většinu v Dolní sněmovně. Mayová se teď snaží získat podporu pro svou menšinovou vládu u severoirské Demokratické unionistické strany (DUP).

Podpora při formování vlády

„Včera jsme měli velmi dobrá jednání s Konzervativní stranou o tom, jak je můžeme podpořit při formování vlády, která přinese zemi stabilitu. Učinili jsme pokrok, ale jednání pokračují," řekla v neděli šéfka DUP Arlene Fosterová Sky News.

Televizi také sdělila, že s Mayovou se setká v úterý v sídle britských premiérů v Downing Street 10 v Londýně. O nutnosti dohody, která přinese Británii stabilitu a jistotu s ohledem na brexit a další vývoj hovořil už dříve v prohlášení také úřad Mayové.

DUP má ve sněmovně deset poslanců, jejichž podpora konzervativcům ale stačí k zajištění fungující, i když těsné většiny.

Koalice nevznikne

Unionisté podle sobotních informací souhlasili s tím, že budou menšinovou vládu podporovat při klíčových hlasováních v parlamentu, ale formální koalici nevytvoří.

Agentura Reuters v sobotu s odvoláním na zdroje z DUP napsala, že unionisté žádají za parlamentní podporu více peněz pro svou provincii a výhody pro vojáky, kteří v Ulsteru v bouřlivých dobách konfliktu hájili britské zájmy.

Takový krok by podle Reuters vyvolal odpor severoirských nacionalistů ze strany Sinn Féin, s níž DUP na základě smlouvy z roku 1998 Ulster spravuje. Severní Irsko by tak mohlo čelit novým pouličním bojům a násilným incidentům mezi katolickými nacionalisty a protestantskými unionisty.

ČTK, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme