Další protest proti spornému pomníku skončil na Slovensku napadením aktivistů

Na Slovensku odhalili další sporný pomník, tentokrát někdejšímu komunistickému prokurátorovi. A opět ho okamžitě postříkala rudou barvou stejná dvojice výtvarníků, kteří vloni polili pamětní tabuli Vasila Biľaka. Neobešlo se to bez fyzického napadení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve východoslovenské obci Krajná Bystrá postavili pomník rodákovi Vasilu Bilakovi, bývalému tajemníkovi Komunistické strany Československa

Ve východoslovenské obci Krajná Bystrá postavili pomník rodákovi Vasilu Bilakovi, bývalému tajemníkovi Komunistické strany Československa | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Zastupitelstvo obce Veľký Lipník na severu Slovenska u hranic s Polskem se rozhodlo, že uctí svého rodáka, komunistického prokurátora Jana Pješčaka.

Pješčak je spoluzodpovědný za popravu četaře Aloise Jeřábka z 50. let. Jeřábek se tehdy pokusil utéct do Rakouska, byl však zavlečen zpět do Československa a odsouzen k smrti za velezradu. Pješčak se později dokonce stal generálním prokurátorem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenská obec odhalila pomník komunistickému prokurátorovi, výtvarníci ho polili barvou. Případ sleduje zpravodaj Petr Vavrouška

Výtvarníci chtěli pamětní desku umístěnou na budově obecního úřadu polít vodovými barvami, jednoho z nich při tom ale napadl starosta obce, který si akce všiml, a zlomil mu žebro.

„Dozvěděli jsme se o odhalení tabule komunistickému justičnímu vrahovi, tak jsme na to zareagovali způsobem, jakým obvykle reagujeme. Chtěli jsme zabránit trestnému činu propagace zvěrského režimu,“ vysvětlil napadený výtvarník Luboš Lorenz, proč chtěli s kolegou postříkat právě rudou barvou.

Výtvarníci už vloni takto postříkali pomník někdejšího komunistického funkcionáře Vasila Biľaka a dostali se kvůli tomu před soud. Ten nedávno žalobu za poškozování cizí věci zamítl a oba muže osvobodil, prokurátor se proti tomu ale odvolal.

Kauza rozpoutala na Slovensku bouřlivou diskusi, nakolik je přípustné oslavovat osobnosti spojené s minulým komunistickým režimem a zda odhalování památníků nespadá po trestný čin schvalování zločinů totalitních režimů.

Odhalování památníků trestným činem?

Slovenský Ústav paměti národa teď proto požádal generální prokuraturu, aby vše prošetřila. Ředitel ústavu Ondrej Krajňák zároveň vyzval zástupce samospráv, aby s ním případné odhalení pamětních desek dopředu konzultovali.

„Stačí, když se obrátí na Ústav paměti národa. My máme k dispozici svazky Státní bezpečnosti, kde evidovali lidi, kteří byli jednak pronásledovaní, a kteří naopak kolaborovali s bývalým režimem,“ uvedl Krajňák.

Jaký výsledek bude mít napadení výtvarníků starostou obce, teď řeší policie. Starostu, který odmítl případ komentovat, vyšetřuje kvůli podezření z ublížení na zdraví a výtvarníky kvůli výtržnictví.

Petr Vavrouška, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme