Další protesty proti politice Le Pena

Ulice francouzské metropole i dalších měst zaplnily desetisíce demonstrujících lidí. Protestovali proti rasistické a xenofobní politice finalisty prezidentských voleb Jean-Marieho Le Pena. Jenom v hlavním městě se podle policejních odhadů zúčastnilo protestního pochodu 45.000 lidí, organizátoři hovoří až o 100.000 demonstrantech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V davu převažovali mladí lidé, proti Le Penovi demonstrovalo ale i množství přistěhovalců. Z průvodu lidí všech barev pleti znělo množství afrických bubínků a různých chrastítek, nad hlavami protestujících vlály pestrobarevné transparenty, na nichž byl Le Pen označován za fašistu.

Pařížská policie vyslala k zajištění bezpečnosti při demonstraci na 2000 mužů.

Předvolební preference obhájce prezidentského křesla Jacquesa Chiraka přitom stoupají. Podle agentury CSA by ho nyní volilo 81 procent Fracouzů. Francouzská tajná služba však při sondování nálad veřejnosti pozoruje také mírný nárůst příznivců Chirakova ultrapravicového soka Jean-Marieho Le Pena a odhaduje, že by Chirac mohl získat ve druhém kole prezidentských voleb 70 procent hlasů. Téměř třetina respondentů zřejmě ve druhém kole hlasovat nepřijde nebo vhodí do urny prázdný hlasovací lístek.

Milan Kopp, Eva Ziliziová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme