Další rána pro Obamacare: Trumpova vláda omezila přístup k bezplatné antikoncepci pro miliony žen

Vláda Spojených států schválila nové podmínky pro bezplatnou antikoncepci ve firmách a neziskových organizacích. Zaměstnavatelé mohou nově zažádat o výjimku, která by omezila vydávání plně hrazené ochrany proti početí - a to z morálních nebo náboženských důvodů. Poskytování antikoncepce zdarma je součástí zdravotní reformy bývalého prezidenta Baracka Obamy.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Možnost plně hrazené antikoncepce využívalo podle BBC víc než 50 milionů Američanek. Konzervativní křesťané a členové republikánské strany úpravy v zákonu přivítali. Naopak Americká unie pro občanská práva Kongres zažalovala.

Podle mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersové prezident Trump pouze podporuje svobodu náboženství, která je součástí prvního dodatku americké ústavy. Připomněla také, že rozhodnutí několikrát posvětil nejvyšší soud.

Podle agentury Reuters nového práva ale nejspíš využije pouze minimum společností.

Hormonální antikoncepce se nepoužívá jen jako ochrana proti početí. Slouží třeba také při léčbě endometriózy nebo syndromu polycystických ovarií.

Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme