‚Další rána vládě práva.‘ Hongkong shledal vinnými 14 prodemokratických aktivistů

Hongkongský soud shledal vinnými 14 prodemokratických aktivistů, kteří byli obžalováni na základě přísného bezpečnostního zákona, a dva zprostil obžaloby. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Kritici upozorňují, že největší soudní proces svého druhu v Hongkongu zřejmě zasadí další ránu vládě práva v této bývalé britské kolonii a pověsti města jako jednoho ze světových finančních center.

Aktualizováno Hongkong (Aktualizováno: 11:08 30. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lee Yue-shuna odvádí policie před budovou magistrátního soudu v Západním Kowloonu poté, co byl zproštěn obvinění podle zákona o národní bezpečnosti, Hongkong, Čína, 30. května 2024

Jednoho z obviněných odvádí policie před budovou magistrátního soudu v Západním Kowloonu poté, co byl obvinění zproštěn podle zákona o národní bezpečnosti, Hongkong, 30. května 2024 | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Verdikty soudu v největším hongkongském procesu proti demokratické opozici padly více než tři roky poté, co policie pozatýkala 47 aktivistů při hromadných raziích po celém městě a obvinila je ze spiknutí za účelem podvratné činnosti podle čínského zákona o národní bezpečnosti. Většina obviněných je zadržována už od února 2021.

Závislost průmyslu na materiálech z Číny je větší, než to vypadá. Válka s Tchaj-wanem by firmy ochromila

Číst článek

O výši trestů pro ty, které trojice soudců shledala vinnými, rozhodne soud k pozdějšímu datu. Trestné činy související s ohrožením národní bezpečnosti se mohou pohybovat od tří let až po doživotí. Jednatřicet souzených aktivistů už loni v únoru před soudem přiznalo vinu a čtyři z nich se stali svědky obžaloby. Dalších šestnáct vinu odmítlo.

Kolem soudní budovy panovala přísná bezpečnostní opatření včetně posílených policejních hlídek se psy a hlídkových vozů. Skupina stoupenců opozice před soudem nocovala. „Přišel jsem sem, protože tohle je klíčový okamžik a historická chvíle,“ řekl agentuře Reuters pětatřicetiletý muž. „Obžalovaní se postavili za hongkongský lid a snažili se dosáhnout změny,“ dodal.

‚Podlé spiknutí‘

Aktivisté byli obviněni z „podlého spiknutí“ ve snaze paralyzovat vládu nad městem a donutit jeho vedení k rezignaci, a to v souvislosti s neoficiálními primárkami z roku 2020. Podle demokratů bylo jejich cílem vybrat co nejsilnější opoziční kandidáty pro volby v městském zákonodárném sboru. Vláda v Pekingu, který v roce 1997 převzal nad bývalou britskou kolonií kontrolu, však tyto primární volby označila za nelegální.

Peking a Moskva chtějí společně podpořit ‚světovou rovnost a spravedlnost‘, uvedli Putin a Si Ťin-pching

Číst článek

Zákon o národní bezpečnosti, který pro hongkongské území zavedla centrální vláda v Pekingu a proti jehož zavedení vypukly v Hongkongu v roce 2019 masové demonstrace, se zaměřuje na činy separatismu, rozvratu státní moci, teroristické činnosti a spolupráce se zahraničními nebo vnějšími silami za účelem ohrožení národní bezpečnosti. Při jeho porušení může být udělen až doživotní trest.

Spojené státy a některé další, zejména evropské země, jejichž diplomaté se čtvrtečnímu slyšení účastnili, současný proces kritizují jako politicky motivovaný a žádají okamžité propuštění obviněných. Ostrý nesouhlas vyjádřila také Austrálie, která se snaží získat konzulární přístup k australskému občanovi Gordonovi Ngovi, jenž je mezi odsouzenými.

„Toto bezprecedentní hromadné odsouzení je dosud nejtvrdší ukázkou toho, jak je hongkongský zákon o národní bezpečnosti využíván k umlčování disentu,“ uvedla v prohlášení ředitelka Amnesty International pro Čínu Sarah Brooksová. Představuje to podle ní „téměř totální čistku“ politické opozice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme