Další referendum o nezávislosti je na stole, reagovala na brexit skotská premiérka

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes prohlásila, že její vláda začne pracovat na legislativním návrhu k vypsání druhého referenda o skotské nezávislosti. Reagovala tak na výsledky plebiscitu, ve kterém se Britové rozhodli pro odchod z Evropské unie. Ve Skotsku všechny volební okrsky hlasovaly pro setrvání Británie v unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První skotská ministryně Nicola Sturgeonová děkuje voličům | Zdroj: Reuters

„Možnost druhého referenda o skotské nezávislosti byla tímto krokem nastolena,“ prohlásila dnes Nicola Sturgeonová.

Podle ní má Skotsko, které chce zůstat členem Evropské unie, právo uspořádat hlasování. „Skotsko začne chystat legislativní kroky pro uspořádání referenda a všemožně se zasadí o to, aby zůstalo součástí Evropské unie,“ uvedla.

Skotská premiérka dnes také potvrdila, že vláda se sejde zítra a bude jednat o dalších krocích. Dodala, že je nepředstavitelné, že by britská vláda další referendum o nezávislosti Skotska zablokovala.

V prvním referendu v roce 2014 se Skotové rozhodli pro setrvání v Británii. Pro setrvání se tehdy vyslovilo 62 procent, proti bylo 38 procent. Většina Skotů si ale přeje zůstat v unii, a není proto vyloučené, že by ve druhém hlasování o nezávislosti na Spojeném království rozhodli jinak.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme