Další stát si stěžuje na dvojí kvalitu potravin. Devět z 29 potravin v Rumunsku se liší od západních

Rumunsko vyzvalo Evropskou unii, aby se zabývala „dvojími standardy" uplatňovanými potravinářskými společnostmi při prodeji různých výrobků pod identickým označením ve východní a západní části bloku. Podle agentury Reuters tak ve středu učinil ministr zemědělství Petre Daea.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maso (ilustrační foto) | Foto: public domain

Reuters poznamenal, že tato praxe je v EU legální, pokud jsou jasně vyznačené použité ingredience. Bukurešť se přidala k výhradám, které už v této souvislosti vznesly Česká republika, Slovensko, Maďarsko a také Bulharsko. Ty kritizují některé nadnárodní potravinářské řetězce za to, že uvedené mezery v právních předpisech využívají k prodeji potravin horší kvality, což si v západních zemích nedovolí.

Dvojí kvalitou potravin se bude zabývat šéf Evropské komise. Za země Visegradu s ním bude jednat Fico

Číst článek

Daea ve středu novinářům v Bukurešti řekl, že podle průzkumu devět z 29 kontrolovaných produktů prodávaných v Belgii, Nizozemsku a Německu se lišilo od stejných produktů prodávaných v Rumunsku. Zjištěny byly například rozdíly v kalorické hodnotě některých druhů konzervovaných ryb, játrové paštiky a výrobků z vepřového masa.

„Budeme požadovat, aby (Evropská komise) urychlila regulační řízení s cílem vytvořit nástroje, jež umožní kdykoli a kdekoli (v EU) posoudit takovéto dvojí standardy," řekl podle Reuters rumunský ministr.

O dvojí kvalitě potravin a dalšího zboží bude ve čtvrtek hovořit s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem jménem skupiny V4 slovenský premiér Robert Fico. Členy visegrádské skupiny jsou kromě Slovenska také Česko, Polsko a Maďarsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme