Další stovky Izraelců opouští své domovy v osadách

Po jednodenní přestávce, kdy se v Izraeli slavil svátek šábes, dnes pokračuje evakuace židovských osad z pásma Gazy. Izraelští vojáci už zahájili vystěhovávání osady Katif, krátce na to stovky dalších vstoupily do osady Acmona, kterou čeká stejný osud. Izraelská vláda současně vyslovila konečný souhlas s likvidací zbývajících osad v pásmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obyvatelé osady Gadid na střechách domů | Zdroj: ČTK

Vyklízení Katifu zahájily vojenské buldozery, které zlikvidovaly hořící barikády z pneumatik u vstupní brány do osady. Nad vesnicí se vznášela hustá černá oblaka dýmu.

Před příjezdem evakuačních jednotek uspořádali tamní obyvatelé emocemi poznamenaný ceremoniál k uctění obětí palestinského útoku na gazské silnici v květnu loňského roku.

Palestinský útočník tehdy zastřelil 34letou Tali Hatuelovou, která byla v osmém měsíci těhotenství, a její čtyři děti ve věku od dvou do 11 let. Všichni byli na cestě z domovské osady v pásmu Gazy do jihoizraelského města Aškelon.

V Acmoně židovští osadníci přislíbili, že se po poslední motlitbě dobrovolně vzdají a odejdou. Kromě vlastních obyvatel ale zůstává v osadách asi tisícovka odpůrců evakuace, především mladých mezi 16 a 18 lety. U vstupní brány do Acmony vítali odpůrci v oranžových košilích vojáky skandováním hesla "Židé, nevyhánějte Židy!".

Před jedním z domů vybudovali odpůrci evakuace lepenkový "hřbitov utlačovatelů". Dvě z napodobenin náhrobních kamenů nesou jména nacistického diktátora Adolfa Hitlera a zesnulého palestinského prezidenta Jásira Arafata.

Kromě Katifu a Acmony zbývá v pásmu Gazy vystěhovat ještě vesnici Necarim, izolovanou osadu nedaleko města Gazy. Ta by ale měla přijít na řadu v pondělí. Pravděpodobně v úterý evakuace čeká rovněž zbývající dvě ze čtyř osad na západním břehu Jordánu - Homeš a Sa Nur.

Před osadou Sa Nur se dnes střetly desítky židovských osadníků s izraelskými vojáky. Osadníci vyšplhali na dva velké opancéřované buldozery, připravené strhávat domy. Asi desítka vojáků se snažila protestující vypudit a obě strany použily fyzického násilí. K obraně vesnice je připraveno několik set odpůrců odsunu, kteří táboří v okolí. Tamní osadníci jsou údajně ozbrojeni a připraveni střílet na evakuující jednotky.

Podle policie je evakuace z pásma snadnější, než se předpokládalo. Od středy už bylo nuceně vystěhováno 18 z 21 vesnic v Gaze a dvě ze čtyř na západním břehu Jordánu. Doposud své domovy opustilo 85 procent z 9000 osadníků. Původně se očekávalo, že evakuace potrvá asi tři týdny.

Konečný souhlas se závěrem evakuace, která byla schvalována po etapách, vyslovil dnes izraelský kabinet poměrem hlasů 16 ku čtyřem. Premiér Ariel Šaron na počátku zasedání označil akty odporu proti evakuaci za "výtržnictví". Ostře také kritizoval vůdce osadníků, že využívají utrpení svých stoupenců k prosazování vlastní politické agendy.

Izrael se rozhodl zrušit židovské osady v pásmu Gazy z bezpečnostních důvodů. Osadníci, kterým byla poskytnuta finanční kompenzace, měli do půlnoci z úterý na středu ultimátum pro dobrovolný odchod ze svých domovů. Kontrolu v pásmu Gazy převezmou po izraelském odsunu palestinské bezpečnostní síly.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme