KLDR testovala další balistickou střelu. S USA jsme připraveni na speciální akci, uvedlo Japonsko

Severní Korea vyzkoušela další balistickou střelu. Podle jihokorejské armády tentokrát testovala střelu typu Scud a šlo v pořadí o devátou raketovou zkoušku severokorejské armády v letošním roce. Jakékoli podobné testy přitom Severní Koreji zakazuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Soul (Aktualizováno: 12:00 29. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Balistickou raketu KLDR naposledy testovala 21. května. | Zdroj: Reuters

Nejrychleji test odsoudili sousedé Severní Koreji, tedy Japonsko a Jižní Korea. Jihokorejský prezident Mun Če-in na pondělí svolal zasedání bezpečnostní rady státu.

Japonský premiér Šinzo Abe zase zdůraznil, že test mohl ohrozit lidské životy v japonských vodách.

„Jsme v nejvyšší pohotovosti, tenhle test byl mimořádně nebezpečný pro leteckou i námořní dopravu. Spolu se Spojenými státy jsme připraveni na speciální akci," nastínil další postup japonský premiér.

Peking jako ve většině případu volá po mírovém řešení a po zachování chladné hlavy, stejná reakce přišla z Moskvy.

Spojené státy zatím oficiálně nereagovaly. Ke Korejskému poloostrovu ale míří v pořadí už třetí americká letadlová loď Nimitz. V oblasti už teď působí lodě Carl Vinson a Ronald Raegan, které u Korejského poloostrova cvičí.

Pchjongjang otestoval další střelu jen dva dny po summitu zemí G7 na Sicílii. Americký prezident Donald Trump a další světoví lídři se tam shodli na tom, že Severní Korea představuje novou úroveň hrozby pro mezinárodní stabilitu a mír.

Už v neděli Severní Korea oznámila, že začíná s instalací vlastního systému protivzdušné obrany. Balistickou raketu naposledy testovala 21. května.

Test označila za úspěšný s tím, že cílem bylo ověřit schopnost střely nést velkou jadernou hlavici. Na zkoušku dohlížel osobně vůdce KLDR Kim Čong-un.

David Jakš, Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme