Další tisíce lidí opouští kvůli požárům ropné písky v kanadské Albertě

Kanada dál bojuje s rozsáhlými požáry. Zhruba 12 tisíc lidí muselo opustit okolí nalezišť ropných písků v provincii Alberta poblíž města Fort McMurray. Lesní požáry přitom koncem minulého týdne začaly oslabovat. V posledních hodinách ale zase zesílily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanada dál bojuje s rozsáhlými požáry, nad oblastí u města Fort McMurray se drží mohutný dým, který znemožňuje záchranné práce | Foto: Reuters

Úřady z oblasti evakuovaly v uplynulých dvou týdnech na 90 tisíc lidí a nyní je varují, aby se domů ještě nevraceli. Požár se totiž opět začal rychleji šířit.

Podle hasičů je velkým problémem hlavně mohutný dým, který se drží nad oblastí a znemožňuje záchranné práce.

Ropné firmy v posledních dnech začaly obnovovat svou práci, aby dohnaly zameškanou práci. Teď ale dostávají znovu varování, že požár postupuje rychlostí třicet až čtyřicet metrů za minutu a během dvou hodin může spálit šest kilometrů území.

Město Fort McMurray už preventivně opustily desetitisíce lidí. Téměř dva a půl tisíce budov plameny zničily. Okolo 90 procent budov přečkalo bez úhony, včetně klíčových staveb jako jsou školy nebo nemocnice. Díky tomu by měl být podle úřadů návrat obyvatel snadnější, i když zatím není úplně možný.

Jak se kanadské požáry projeví na finančním rozpočtu Kanady, zatím není jisté, ministerstvo financí ještě celkové škody nevyčíslilo.

ČRo, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme