Dvě exploze a přestřelka s ozbrojenci. Nové útoky v Mogadišu mají nejméně 23 obětí

Lidé vynášejí z místa exploze zraněné | Foto: Feisal Omar | Zdroj: Reuters

Somálským hlavním městem Mogadišo otřásly v sobotu odpoledne dvě mohutné exploze. Podle Reuters místa zahalil oblak kouře. Jedna z náloží byla umístěna v autě před hotelem nedaleko prezidentského paláce. Do něj pak vtrhli ozbrojenci. Krátce nato explodovala nálož poblíž bývalé budovy parlamentu, kde sídlí armádní složky. Podle Reuters si útoky vyžádaly nejméně 23 mrtvých a 30 zraněných.

Mogadišo (Somálsko) (Aktualizováno: 22:59 28. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle svědků narazilo do brány hotelu Nasahablod Two auto s náloží, ze kterého následně vyskákali ozbrojenci. Na místě se stále střílí, uvedla místní policie. K útoku se podle AP přihlásilo islamistické hnutí Šabáb.

„Bojují uvnitř, zatím nevíme, kolik je obětí,“ popsal policista. Dodal, že jde o rušný hotel, který mají v oblibě poslanci, policie i civilisté. Podle svědka, jehož citovala agentura Reuters, byla na místě slyšet silná exploze a vidět hustý dým. Na místě jsou sanitky. Mezi oběťmi je podle šéfa místní policie i policejní důstojník a bývalý člen parlamentu.

Dosud nejtragičtější útok v dějinách země přitom zažilo Mogadišo teprve před dvěma týdny, kdy v hustě osídlené obchodní čtvrti Hodan vybuchlo poblíž ministerstva zahraničí nákladní vozidlo. Menší pumový pak otřásl čtvrtí Medína.

Útoky si podle Reuters vyžádaly více než 350 obětí, další stovky lidí byly zraněny. Prezident Mohamed Abdullahi Mohamed následně v zemi vyhlásil třídenní smutek. 

Vláda z útoků viní islamisty z hnutí Šabáb, ti se ale k masakru nepřihlásili. Hnutí je napojeno na globální teroristickou síť Al-Káida a usiluje o svržení prozápadní somálské vlády. V zemi chce pak zavést přísné islámské právo šaría.

Na výzvu lékařů darovaly krev tisíce obyvatel města včetně prezidenta Abdullahiho Mohameda, uvedla agentura AP.

vjb, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme