Další útoky v irácké Fallúdži: 20 mrtvých

Smrtí nejméně 20 amerických vojáků pokračuje v Iráku takzvaný den odporu. Akce vyhlášená na tento víkend Hnutím iráckého odporu má přimět americké jednotky k odchodu ze země. Počet obětí za celý víkend je rekordní a je pravděpodobné, že se smutné číslo ještě zvýší. Nejkrvavějším útokem od konce války bylo ranní sestřelení transportního vrtulníku. V něm cestovalo na 3 desítky vojáků, 15 z nich incident nepřežilo. Nejčerstvější zprávou o obětech atentátů je informace o smrti dvou amerických civilních spolupracovníků armády Spojených států. Přišli o život při pumovém útoku ve městě Fallúdža asi 50 kilometrů západně od Bagdádu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sestřelený vrtulník u Fallúdži | Zdroj: ČTK

Stroj byl sestřelen raketou typu země-vzduch a jedná se o největší počet amerických obětí během jediného útoku od konce války. Vrtulník dopadl do polí nedaleko města. Podle televizních záběrů katarské televize Al Džazíra je spíše zázrak, že byla řada vojáků pouze zraněna. Nad místem dopadu helikoptéry přelétalo po nehodě několik dalších bojových vrtulníků.

Na jiném místě ve Fallúdži se stal přibližně ve stejnou dobu terčem útoku i konvoj civilních vozidel převážející americké vojáky. Jeden z nich výbuch nepřežil. Arabské televize následně odvysílali záběry oslavujícícho iráckého mladíka s americkou helmou. K dalšímu incidentu došlo v metropoli Bagdádu. Při explozi nálože se tam smrtelně zranil jeden příslušník první ozbrojené divize.

Iráčtí ozbrojenci se zaměřili i na bagdádské letiště. Podle očitých svědků, které citují arabské sdělovací prostředky, bylo na letiště v Bagdádu odpáleno nejméně 10 raket. Jde vůbec o první útok iráckého odbojového hnutí na letiště od skončení války v dubnu.

Nejčerstvější zprávou o obětech atentátů je informace o smrti dvou amerických civilních spolupracovníků armády Spojených států. Přišli o život při pumovém útoku ve městě Fallúdža asi 50 kilometrů západně od Bagdádu.

Situace je velmi vážná a zdá se, že se bojové hnutí zorganizovalo. Některé nepotvrzené informace mluví i o tom, že má pevnou strukturu a vedení. V Damašku v neděli o irácké krizi jednalo sedm zemí oblasti. Účastníci, mezi kterými z vlastního rozhodnutí nebyli Iráčané, vyzvali především k větší roli OSN v Iráku a rychlému předání moci Iráčanům.

Z prvních reakcí na sestřelení amerického vrtulníku v Iráku je zřejmé, že se naplňují obavy z toho, že ozbrojený odpor nebude s postupem času slábnout, ale naopak sílit. Ministr obrany Donald Rumsfeld v první reakci řekl, že střely země-vzduch jsou ve světě široce dostupné, a tak se takové věci stávají.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld také prohlásil, že Američané v Iráku zůstanou. Na včerejšek vyhlášený Den odporu měl přimět americké jednotky k odchodu ze země. Člen české mise v Iráku Alexandr Tolčinský, si ale nemyslí, že by stoupenci bývalého prezidenta Saddáma Husajna měli příliš velkou podporu. "Nebylo tolik ozbrojených útoků, které by svědčily o tom, že tento den národního odporu by měl nějakou širší podporu. Očekávalo se těch útoků mnohem více. Jestli tento útok na dva americké vrtulníky skutečně souvisí a je řízen Saddámovými stoupenci a je skutečně vrcholem dne národního odporu, to je složité říci. K útokům na vrtulníky docházelo už v minulých dnech, ale tentokrát byl vrtulník skutečně zasažen a zřítil se."

Podle zpravodaje CNN z Bagdádu se naplnila zlá předtucha, že k něčemu takovému dojde, komentátoři upozorňují, že po okupaci se stal Irák státem plným teroristů, kterým předtím nebyl a teroristé teď nemusejí do New Yorku, aby mohli zabíjet Američany. Bývalý ředitel CIA James Woosley obvinil americkou zpravodajskou službu a ministerstvo zahraničí, že dostatečně nenaslouchali, co jim říkají Iráčané žijící v exilu.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev, Martin Drtina, Alžběta Bajgartová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme