Další varování před teroristickými útoky na jihu Asie

Spojené státy a Austrálie varují před dalšími teroristickými útoky v Indonésii. Varování přichází krátce poté, co byl k trestu smrti odsouzen první z pachatelů říjnového atentátu na Bali. Včera také žalobce navrhl 15 let odnětí svobody pro duchovního vůdce Džamáa Islamíja, Abú Bakara Bášira. Právě Džamáa Islamíja je údajně odpovědná za útoky na Bali i za výbuch v hotelu Marriot v Jakartě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakarta | Foto: Robert Mikoláš

Podle Washingtonu a Canberry jsou ohroženy hlavně mezinárodní hotely v Jakartě stejně jako obchodní a nákupní centra i diplomatické čtvrtě. Jak dnes prohlásil americký velvyslanec v Indonésii Ralph Boyce, teroristé se budou kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením snažit zasáhnout snáze dostupné cíle. Mezi ně patří i kluby, restaurace, školy a obytné objekty, řekl Boyce.

Stejné obavy dnes v parlamentu vyslovil i australský ministr zahraničí Alexander Downer. Šéf australských zpravodajských služeb Dennis Richardson pak varoval před "atentátem katastrofálních rozměrů". Jak Richardson uvedl, je jen otázkou času, kdy k takovémuto útoku dojde. Podle něho sice byla více jak polovina vrcholných představitelů Al-Kaidy zabita, jejich globální schopnost zaútočit však stále existuje. Stejné je to podle expertů i v případě Džamáa Islamíja, jejíž hlavní šéf Hambali je, stejně jako Usáma bin Ládin naživu a připravuje další akce.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme