Další vlna stahování Izraelců z pásma Gazy začne příští týden

Blízkovýchodní listy dnes referují o situaci v pásmu Gazy. Írán už odstranil všechny pečeti z jaderného zařízení v Isfahánu. Havajské deníky oslavují vítězství svého rodáka, desetibojaře Bryana Claye, na atletickém šampionátu v Helsinkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jeden z odpůrců vyklizení osad diskutuje s vojáky | Zdroj: ČTK

Blízkovýchodní listy sledují zejména situaci v pásmu Gazy. Napětí v oblasti, ze které se zanedlouho začnou vystěhovávat židovští usedlíci totiž stále roste. Více z izraelského deníku Haarec:

"Několik desítek židovských rodin už začalo s vystěhováním, větší vlna se očekává příští týden mezi pondělkem a středou, kdy se osadníci mohou dobrovolně vystěhovat. Poté vojáci začnou s násilnou evakuací, píše deník. Zatímco se původní obyvatelé chystají na stěhování, do oblasti přijíždí stále více pravicových aktivistů, kteří chtějí evakuaci zabránit. Zatím je jich 2 700," uvádí list.

Na mnoha místech Izraele se navíc konají shromáždění protestující proti vystěhování. Právě z nich zaznívá podpora aktivistům v Gaze. S tím však deník nesouhlasí. "Každý může vyjádřit svůj názor na odsun," tvrdí deník. "Ovšem svoboda projevu se nesmí svrhnout v podněcování k porušení zákona". A bezprávní stát rozhodně není to, čím chce Izrael být, konstatuje list Haarec.

Od nejmasovější vraždy v historii slovenské kriminalistiky uplynulo víc než šest let. V Dunajské Stredě v baru Fontána zastřelili deset příslušníků podsvětí, členů Páppayova gangu. Všichni obžalovaní z vraždy jsou na svobodě. Důvod? Justiční průtahy. O vývoj kauzy se zajímá deník Pravda v komentáři "Ozvěny střel ve Fontáně". Přečetla si ho i naše slovenská zpravodajka Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: Slovenský tisk o Páppayově gangu

Jordánský list The Jordan Times se věnuje krizi způsobené íránskými jadernými aktivitami. Írán už odstranil pečeti z uzavřených klíčových provozů jaderného zařízení v Isfahánu. Po devíti měsících tak může obnovit jadernou činnost, píše deník. Odstranění pečetí povolila Íránu samotná Mezinárodní agentura pro atomovou energii, ovšem to neznamená, že jaderná krize je u konce. Írán svůj krok ospravedlňuje jadernou politikou Evropské unie, jenže diplomaté Íránu příliš nevěří a zdůrazňují, že by Teherán mohl jadernou energii zneužít.

V Isfahánu se uranová ruda přeměňuje na plyn, který v konečné fázi slouží jako palivo pro jaderné elektrárny. Nebo také jako výbušné jádro pro atomovou bombu, upozorňuje deník. Na druhou stranu pracovníci Mezinárodní agentury pro atomovou energii zkoumali íránský jaderný program přes dva roky a žádné důkazy svědčící o vývoji atomové bomby nenašli, dodává jordánský list The Jordan Times.

Situaci v Íránu rozebírají také evropské deníky. Například rakouský deník Die Presse kritizuje evropskou diplomacii. Deník tvrdí, že Írán si z Evropy dělá jen legraci. V posledních dnech udělal Írán z Evropanů hlupáky a to je více než ponižující, píše deník. Evropa nemá vůbec důvod si stěžovat, pokud se Američané rozhodnou vyřešit krizi vojenskou akcí. Svou vlastní diplomacií se totiž vyšachovala ze hry, soudí rakouský list Die Presse.

O České republice se v havajských novinách píše docela málo, ovšem dnes byste jméno jednoho Čecha našli snad ve všech místních listech. Řeč je o desetibojaři Romanu Šebrlem, který se včera v Helsinkách stal vicemistrem světa. Jeho jediným přemožitelem byl Havajan Bryan Clay.

Clay získal zlato nad olympijským vítězem a držitelem světového rekordu, raduje se deník Honolulu Star-Bulletin a připomíná, že závod se odehrál v extrémně těžkých podmínkách. "V zimě, dešti a větru dokázal Bryan Clay porazit Šebrleho o více než 200 bodů. Včera byl lepší dokonce ve čtyřech z pěti disciplín," píše deník Honolulu Star-Bulletin.

Z vítězství svého rodáka se raduje i další místní list, Honolulu Advertiser. Ten však stejně jako samotný Bryan Clay neztrácí respekt z českého soupeře. "V jakémkoliv jiném závodě může být Šebrle lepší," cituje deník slova havajského závodníka. Zároveň připomíná, že Clay je jediným havajským atletem, který má šanci získat olympijskou medaili. Tolik z listu Honolulu Advertiser.

Zuzana Boleslavová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme