Další vývoj v Libyi projedná konference státníků v Paříži

V Pařiži se dnes evropští i afričtí státníci poradí o tom, jak má vypadat Libye bez Muammara Kaddáfího. Schůzku svolal francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Jeho ministr zahraničí Alain Juppé už ohlásil, že Paříž bude moci pro povstaleckou vládu uvolnit libyjská konta ve Francii, na nichž je 1.5 miliardy eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjští povstalci děkují Francii | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Už dnes by mohla Evropská unie oznámit zrušení některých sankcí uvalených na několik libyjských podniků. Například na 6 námořních přístavů. Má jít o takové objekty, které už zcela ovládá dočasná národní rada.

Unie chce podle mluvčí evropské ministryně zahraničí Maji Kocijančičové také pomoci Libyi se zaváděním demokratických institucí.

Půjde o všechno, co bude nová libyjská demokracie potřebovat. Od pomoci s organizací voleb přes vybudování struktur demokratických orgánů řízení státu. Pozvánku na konferenci dostaly především státy, které se výrazně podílely na vojenských i civilních operacích kolem Libye. Česko se konference nezúčastní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o desáté na Rádiu Česko mluvil o konferenci v Libyi zpravodaj při evropských institucích Pavel Novák. Telefonoval také zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Libyi Martin Dorazín a vojenský a bezpečnostní analytik Martin Koller

Jednání se zúčastní i ruská a čínská delegace. Obě země mají zájem o ekonomickou spolupráci s Libyí. Rusko dnes uznalo povstaleckou Přechodnou národní radu jako legitimního představitele Libye. Následuje tak západní státy, které radu uznaly už dříve. Rusové s títmo krokem dlouho váhali a poukazovali na rozpor mezi vojenskými akcemi západních států a obsahem rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která Západ zmocňuje k ochraně libyjských civilistů.

Skandál v USA

Situaci kolem Libye čeří i čerstvý skandál ve Spojených státech. Katarská zpravodajská stanice al-Džazíra našla v libyjském Tripolisu dokumenty tajné služby, které svědčí o úzké spolupráci bývalého amerického diplomata Davida Welche a některých amerických politiků s Kaddáfího režimem. Vlivní Američané se podle těchto materiálů snažili Kaddáfího zachránit a udržet u moci.

Podle televize al-Džazíra David Welch získal po ukončení amerického embarga vůči Libyi obrovské zakázky na celém Blízkém východě. K tomu mu dopomohl Muammar Kaddáfí se svými dalekosáhlými kontakty.

David Welch odešel z ministerstva zahraničí, začal se věnovat obchodu a své firmě přinesl miliardové zisky. Podle materiálů tajné služby dokonce radil Kaddáfímu, jak má postupovat. Doporučil mu, aby zpochybnil věrohodnost a důvěryhodnost Přechodné národní rady a to za pomoci kompromitujících materiálů. Falešné informace měly Spojeným státům dodat jiné země, jako například Izrael, Jordánsko, Egypt nebo Maroko, kterým USA v této oblasti více důvěřují.

Vytvoření bezletové zóny prosazoval hlavně francouzský prezident Nicolas Sarkozy | Foto: ČTK

Součástí zápisů z jednání, například v káhirském luxusním hotel Four Seasons, jsou také poznámky o tom, že je potřeba ovládnout veřejné mínění a narušit jeho důvěru v povstalce. Především tím, že se bude poukazovat na spojení s mezinárodní přechodnou radou a islámskými teroristy z Al Kájdy.

Tripolis trpí

Obyvatelé Tripolisu mezitím stále trpí nedostatkem vody a potravin, především v hotelech. Voda vytéká na ulici a lidé si nabírají. Situace je nejhorší v nemocnicích, chybí léky a zdravotnický personál, a zranění čekají dlouho na lékařskou pomoc.

Navíc jsou zde stále místa, kde se bojuje a kam je vstup zakázán. Střelba se v hlavním městě ozývá prakticky neustále, jde ale především o oslavnou palbu. Je ale také nebezpečná. Včera vybuchl automobil a šlo s velkou pravděpodobností o zbloudilou střelu. Ani povstalci nejsou zatím zcela soběstační.

Podle vojenského analytika Martina Kollera je to nemožné."Povstalci jsou v podstatě plně závislí na Severoatlantické alianci, bez které by se patrně vůbec nedostali do současné závěrečné fáze bojů. Mohou se obejít bez podpory pozemních sil, ale rozhodně se neobejdou bez letecké podpory a podpory především logistické a informační," sdělil ve Světě o desáté.

Zbraně ale používají vlastní, které zbyly po Kaddáfího režimu. Většina z nich je ale stará a ne plně funkční. Pochází ještě z dob bývalého Sovětského svazu.

Pavel Novák, Martin Dorazín, Simona Bartošová, Petra Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme