Další z řady stávek ve Francii ochromila železnici

Ve Francii i dnes pokračovaly sociální nepokoje. Po včerejší stávce pošťáků došlo na železničáře, kteří stávkovali proti rozpočtu na příští rok, v jehož důsledku má být na železnicích zrušeno 3600 pracovních míst. Protestní hnutí citelně omezilo dopravu na tratích v celé zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pařížské nádraží | Zdroj: ČTK

Jeden rychlovlak ze tří a jeden osobní ze čtyř, tak vypadal dnešní rozvrh odjezdů a příjezdů na francouzských železnicích. Ale třeba v oblasti u španělských hranic nejezdí místní vlaky žádné. Pařížské příměstské vlaky jsou v provozu jen z 16 až 30 procent.

Veřejnost však tentokrát byla o změnách dobře informována díky podrobnému systému informací, který uvedla do provozu správa státních drah. Na nádražích se nehromadily příliš velké davy frustrovaných cestujících, jak bylo dosud při stávkách na francouzských železnicích zvykem.

Bez problémů funguje spojení linkami Eurostar mezi Paříží a Londýnem a s mírnými omezeními i spojení s Bruselem. Zato na silnicích kolem Paříže a dalších velkých měst se ráno vytvořily dlouhé automobilové zácpy, které se jen pozvolna zkracovaly.

Stávka, k níž bylo vyzváno 168.000 železničářů, začala už v úterý večer a má trvat do čtvrtečního rána. Stávkujícím správa drah přislíbila zachování části pracovních míst, které původně plánovala zrušit, a diskusi o zvyšování platů během února. Sociální týden má vyvrcholit zítra stávkou státních úředníků a učitelů.

Veronika Uhlířová-Lefrancois, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme