Další zastávkou Obamova asijského turné je Indonésie

Americký prezident Barack Obama přiletěl dnes odpoledne místního času na dvoudenní návštěvu Indonésie. Se svým protějškem, prezidentem Susilem Bambang Yudhoyonem, má jednat o bezpečnostních otázkách a posílení obchodu mezi oběma zeměmi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Obama s manželkou v Jakartě

Prezident Obama s manželkou v Jakartě | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Jak z Jakarty hlásí asijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš, atmosféra při Obamově příjezdu by se dala označit jako očekávání. Tím spíše, když Obama svou cestu už dvakrát odložil, a to kvůli domácím problémům a úniku ropy do Mexického zálivu. Ostatně namále měl i tentokrát: v důsledku erupce sopky Merapi byly v uplynulých dnech lety do Jakarty zrušeny.

V Indonésii má současný americký prezident celou řadu příznivců, ale ještě více odpůrců poukazujících na to, že Obama, do kterého jakožto nového vůdce Spojených států vkládali mnohé naděje, zklamal, a mluví dokonce o nárůstu protimuslimských nálad v USA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu Baracka Obamy v Jakartě na místě sleduje východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Ostatně socha mladého Obamy vztyčená v parku v Jakartě po jeho vítězství v prezidentských volbách byla nakonec přesunuta do školy, kterou v dětství navštěvoval.

Barack Obama tak v Indonésii, která je nejpočetnější muslimskou zemí světa, bude muset především přesvědčovat místní obyvatele o tom, že Amerika není antiislámská. V každém případě nepůjde o nějaký ‚heroický návrat ztraceného syna‘, jako tomu bylo v Keni, rodné zemi Obamova otce.

Zájem na strategickém partnerství

Druhým hlavním cílem Obamovy návštěvy v Indonésii je zajištění strategického partnerství v regionu, ve kterém stále více roste moc amerického rivala – Číny. Washington se snaží zajistit rovnováhu v asijsko-pacifickém regionu, a proto usiluje o větší spolupráci se zeměmi jako Indie, Indonésie či Vietnam.

V případě nejpočetnější muslimské země světa pak jde i o boj proti terorismu. Jak známo, právě v Indonésii operuje hlavní teroristická organizace celé oblasti Džamáa Islamía a její různé odnože. Mimochodem, její bývalý šéf je v americkém vězení na Guantánamu. V Indonésii proto kvůli Obamově návštěvě panují nejpřísnější bezpečností opatření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obamovu návštěvu na Rádiu Česko okomentoval zahraničně politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák

Partnerství USA a Indonésie má posílit dohoda, kterou podepíší prezidenti obou zemí a která se týká obchodu, bezpečnosti, vzdělávání, investic a klimatických změn, připomněl na Rádiu Česko zahraničně politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák:

„Indonésie je skutečně velice důležitý stát, lidnatá, strategicky položená země. Forma islámu, která se tam vyznává, je z drtivé většiny umírněná, taková, jaká Západu vyhovuje.“

„A je to také rozvíjející se ekonomika, největší v jihovýchodní Asii, kterou nepoškodila poslední krize a která je slibným územím pro americké investice a pro americké výrobky.“

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme