Dalším cílem teroristů by mohla být finanční centra v Asii

Nejvýznamnějším finančním centrům v Asii hrozí teroristický útok. V dnešním rozhovoru pro deník Financial Times to prohlásil jeden z hlavních francouzských vyšetřovatelů islámského terorismu Jean-Louis Bruguiere. Největší nebezpečí podle něj hrozí Japonsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tokio | Foto: chijihonbu.metro.tokyo.jp

Teroristická síť Al-Káida se může zaměřit především Japonsko. Potenciální cíle vidí Jean-Louis Bruguiere i v Singapuru a také v Austrálii. Jakýkoli útok na hospodářská centra by totiž měl okamžitý dopad na investice i na důvěryhodnost asijských trhů.

Bruguiere přezdívaný "šerif" se islámským terorismem zabývá od polovina 80.let, stojí v čele týmu soudců spolupracujících se zpravodajskými službami a antiteroristickými policejními jednotkami. Díky němu bylo v uplynulých 20 letech zadrženo přes 500 podezřelých atentátníků, upozorňoval i na možný útok unesenými letadly ještě před tragickým 11.zářím 2001.

Jak v dnešním rozhovoru pro Financial Times Jean-Louis Bruguiere dodává, symbolismus u islámských teroristů je fundamentálním prvkem, který přehlížíme, a dokazují to i útoky v listopadu 2003, když byl na státní návštěvě Spojeného království americký prezident George Bush. Tehdy vybuchly před britským konzulátem i britskou bankou HSBC v Istanbulu nastražené nálože. A stejně tak atentátníci zaútočili v Londýně 7. července v době konání summitu G8.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme