Damašským letištěm otřásl výbuch. Izrael zasáhl zásobníky s palivem, tvrdí Hizballáh

Ve skladech u damašského mezinárodního letiště vybuchly zásobníky s palivem. Oznámila to ve čtvrtek televize libanonského Hizballáhu, který v syrském konfliktu bojuje na straně syrské vlády. Podle tohoto zdroje mohl exploze způsobit nálet izraelských letadel. Podle agentury Reuters bylo zasaženo místo, na němž jsou vykládány zbraně posílané z Teheránu. Izraelský ministr pro tajné služby Jisrael Kac řekl, že operace odpovídá vládní politice bránit vyzbrojování Hizballáhu.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Damašek | Foto: Wikimedia Commons, volné dílo

Podle místních zdrojů zasáhlo objekty u letiště asi tři hodiny po půlnoci pět úderů. Na místě začalo hořet, ale žádné zprávy nehovoří o obětech ani raněných. Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že exploze byla velmi silná a byla slyšet i v Damašku.

Agentura Reuters napsala, že letiště využívají Íránem podporované provládní jednotky, což jsou právě oddíly Hizballáhu. S odkazem na místní zpravodajský zdroj také informovala, že zásah směřoval na sklad Hizballáhu nedaleko letiště, kde mají být uloženy zbraně, které do země posílá Teherán.

V Chán Šajchúnu zabíjel sarin, ukázala francouzská analýza vzorků z místa útoku

Číst článek

Letiště je od syrské metropole vzdálené asi 25 kilometrů. Televize Hizballáhu Al-Manár oznámila, že zasažen byl sklad zbraní a cisterny s palivem a že si útok vyžádal jen materiální škody, nikoli oběti na životech.

Když Izrael získá tajnou informaci, bude jednat

Mluvčí izraelské armády akci odmítl komentovat, ale Kac rozhlasu řekl, že je útok v souladu s izraelskou politikou, která má bránit vyzbrojování Hizballáhu. "Mohu potvrdit, že ten incident v Sýrii je naprosto v souladu s izraelskou politikou bránit pašování moderních zbraní z Íránu k Hizballáhu přes Sýrii. Premiér řekl, že kdykoli získáme tajnou informaci o pokusu vybavit Hizballáh pokročilými zbraněmi, budeme jednat," řekl Kac.

Izrael do války v Sýrii nezasahuje s výjimkou několika úderů na zbrojní konvoje Hizballáhu. Izraelská vláda chce této organizaci zabránit dozbrojovat své oddíly v Libanonu íránskými zbraněmi.

V lednu syrská armáda obvinila Izrael z náletu na leteckou základnu na damašském předměstí Mazza. Sídlí tam tajná služba syrského letectva. Loni Izrael několika raketami zasáhl okolí této základny a premiér Benjamin Netanjahu přiznal, že Izrael útočil v minulosti na několik zbrojních konvojů určených Hizballáhu.

Letos v březnu izraelská letadla útočila na cíle u historické Palmýry. Podle izraelských zdrojů tento útok mířil na Hizballáh a jeho spojence. Syrská armáda na izraelský nálet odpověděla raketovou palbou, incident je označován zatím za nejvážnější střet syrské a izraelské armády za šestileté války.

ČTK, mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme