Dánové od příštího úterý obnoví pravidelné kontroly na hranicích

Dánsko od příštího úterý obnoví trvalé celní kontroly na svých hranicích s Německem a Švédskem. Tuto změnu dnes odhlasoval těsnou většinou dánský parlament. Menšinová vláda premiéra Rasmussena schválila obnovení kontrol na hranicích už v květnu na nátlak pravicově populistické Dánské lidové strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blagards Plads | Foto: Jiří Hošek

Od příštího úterý začne na dánských hranicích 50 nových celníků, jejichž počet bude během příštího roku navýšen na 98 celníků. Od roku 2012 začne Dánsko budovat nové budovy odbavovacích zařízení na hranicích. Celá akce by měla být zakončena až v roce 2014.

Vláda obnovení kontrol zdůvodňuje potřebou bojovat proti přeshraniční kriminalitě. Tedy dovozu narkotik, zbraní a peněz. Kontroly mají být jen namátkové a většiny cestujících se údajně nedotknou. Opatření se týká i trajektů ze sousedních zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo Ota Tiefenböck ve Stalo se dnes

Obnovení kontrol kritizuje Evropská komise, která v tom vidí porušení pravidel schengenského prostoru. S rozhodnutím dánského parlamentu ostře nesouhlasí Německo, jediný pevninský soused Dánska.

Ministerský předseda sousední spolkové země Šlesvicka-Holštýnska Peter Harry Carstensen prohlásil, že "si přeje otevřené hranice, a nikoli zavřené". Kontroly jsou komplikace nejen pro obchod.

Podle dánské vlády se nejedná o žádné přestupky vůči schengenské dohodě. Dánská vláda tvrdí, že většina zemí Unie má kontrolu na hranících, která se týká 0,1 až 0,4% cestujících, a že jejich kontrola větší nebude.

Pavel Polák, Marika Táborská, Matěj Skalický, Ota Tiefenböck Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme