Dánové přitvrzují v případu mrtvé novinářky. Majitele ponorky chtějí obvinit z úmyslného zabití

Úmrtí švédské novinářky Kim Wallové je stále velkou záhadou. Vyšetřovatelé, kteří drží detaily případu pod pokličkou, ale pomalu míří k jejímu rozuzlení. Nově chtějí obvinit dánského vynálezce Petera Madsena z úmyslného zabití. Obvinění by měli vznést na začátku září, kdy Madsen znovu stane před soudem, píše BBC.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peter Madsen poté, co byl zachráněn z potápějící se ponorky. | Zdroj: Reuters

Vyšetřovatelé původní podezření z neúmyslného zabití v posledních dnech překvalifikovali na úmyslné zabití. Poté, co bylo u břehu města Køge nalezeno tělo Wallové bez hlavy a končetin, které podle policie někdo záměrně odřezal, kapitána navíc viní ze zohavení mrtvoly.

Rozhovor s vynálezcem ji stál život. Torzo nalezené u břehu Dánska patří pohřešované novinářce

Číst článek

I proto chce policie co nejdřív prodloužit jeho vazbu. Madsen už dříve před soudem uvedl, že Wallová zemřela při nehodě a on ji „pohřbil“ v moři. Při prvotním výslechu však tvrdil, že ženu vysadil živou a zdravou v Kodani.

Vyšetřovatelé nyní pátrají také po oblečení Wallové, píše BBC. Už dříve potvrdili, že krev nalezená na palubě plavidla se shoduje s DNA švédské novinářky.

Ponorka, která se potopila

Kim Wallová rodině řekla, že jede do Dánska, aby s obdivovaným 46letým vynálezcem Madsenem udělala rozhovor. Společně byli naposledy spatřeni v kodaňském přístavu Refshaleoen ve čtvrtek 10. srpna, kolem sedmé hodiny večer.

Když se Wallová nevracela dlouho domů, její přítel zavolal policii. Druhého dne ráno záchranáři našli potápějící se ponorku. Jediným člověkem široko daleko byl jen Madsen. Ponorka byla podle policie potopena záměrně. Dán jakoukoliv vinu na smrti novinářky odmítá.

KIM WALLOVÁ

Švédská novinářka pracovala na volné noze. Psala například pro Guardian, New York Times, South China Morning Post. V posledních dnech připravovala článek o dánském vynálezci Peterovi Madsenovi. Vystudovala London School of Economics a Columbia University. Žila mezi New Yorkem a Pekingem. Pro koho psala svůj poslední článek, není jasné, nikdo se k zadání zatím nepřihlásil. Je také možné, že se Wallová rozhodla nejprve napsat článek a až později ho nabídnout mediálním organizacím, což je u novinářů na volné noze vcelku běžný postup.

Dominika Píhová, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme