Dánové vybírají své zákonodárce

V Dánsku se dnes volí nový Folketinget, parlament země, která tradičně trpí euroskepticismem. Ten se projevil například odmítnutím jednotné měny, eura.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kodaň | Foto: europa.eu.int

Současná vláda před 4 lety ostatně také zvítězila sázkou na vlastenecko populistickou kartu a ani nová vládní koalice, ať už vznikne z levého nebo pravého politického spektra se v předvolební kampani otevřeně přijetím eura a euroústavy nezabývala.

Nynější vláda může pokračovat pouze, pokud bude mít většinu s Dánskou lidovou stranou, konstatuje premiér Rasmusen z liberální strany Venstre. Tichá koalice s populisty má zajistit utužení režimu pro imigranty.

"Jejich příliv byl tak vysoký, že je naše společnost nedokázala vstřebat," tvrdí populární premiér, jehož vládu dnes ale může porazit levice. "Na ulicích cítíme bezprostředně podporu," dosvědčuje Anne Sofie Allarp, tajemnice strany, která si ostatně vylosovala písmeno A.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme