Dánská ministryně sklidila kritiku za fotku s dortem. Slavila předpisy omezující přistěhovalce

Není to tak dávno, co se Dánsko chlubilo svým humánním postojem, přívětivým přístupem k cizincům a velkorysým rozpočtem vyhrazeným pro zahraniční pomoc. Časy se ale změnily. Třeba dánská ministryně pro integraci Inger Støjbergová v úterý rozdmýchala v zemi vášnivou debatu tím, že oslavovala 50. regulaci týkající se imigrace a na sociální síti zveřejnila fotografii, kde ho s úsměvem drží v rukách. Někteří ji za gesto kritizují, jiní zase obdivují, píše americký server The New York Times.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dánská ministryně Inger Støjbergová

Dánská ministryně Inger Støjbergová | Foto: Oficiální Facebook Inger Støjbergové

„Dnes byla přijata 50. směrnice k imigraci. To se musí oslavit,“ napsala dánská ministryně v úterý na Facebook a přidala fotku, na které se usmívá a v rukou drží dort zdobený ovocem, dánskou vlajkou a číslem 50.

Støjbergová tak odkazuje na seznam ministerských regulací, mezi něž například patří i jeden z jejích charakteristických zákonů, který po nově příchozích žadatelích o azyl požaduje, aby odevzdali své cennosti, šperky a zlato, a tak pomohli zaplatit za svůj pobyt v Dánsku.

Její příspěvek na Facebooku okamžitě vyvolal rozruch a ovládl dánské zpravodajství. Podle analytiků její konání reflektuje evropský populistický odpor k migraci, který je tak robustní, že je nyní dokonce považován za jakýsi odznak cti a politici se tím, že život uprchlíků dělají ještě těžší, veřejně chlubí.

„Hodně lidí v Dánsku možná souhlasí s opatřeními, které zavedla, ale převládá dojem, že objednat si na oslavu dort, už je trochu moc. Ukazuje to, jak daleko se kyvadlo proti migraci zhouplo,“ řekl pro NYT online editor nejrozšířenějších dánských novin Politiken Jacob Nielsen.

Dánská lékařka Haifaa Awadová, která pracuje jako dobrovolnice v Sýrii, pod příspěvek ministryně zase napsala, že plánuje rozeslat její fotografii s dortem „pár syrským doktorům, kteří stále bojují za lidské životy ohrožené chlorovými bombami“. Jde o „lidi, kteří nemohou utéct a nyní jsou uvízlí daleko od vašeho vrstveného dortu“, dodala.

Na kontroverzní příspěvek zareagoval také jeden z dánských karikaturistů. Na Twitteru zveřejnil obrázek, na kterém dívka bez rukou stojí naproti Støjbergová s dortem a v bublině nad ní stojí text: „Žádné ruce, žádný dort.“

Červený kříž v reakci na „oslavu“ vyzval Dány, aby darovali jednu nebo 50 dánských korun za každé nové rozhodnutí, které omezuje uprchlíky, což odpovídá asi 180 korunám.

Někteří lidé ministryni Støjbergovou za její odhodlání ale chválí. „Dobrá práce Inger, jste tak skvělá. A navzdory názorům jiných lidí, je to samozřejmě důvod k oslavě. Není moc lidí, kteří se odváží udělat to co vy. Pokračujte v dobré práci,“ napsal na Facebooku učitel ze základní školy Michael Aldenborg.

Stejně jako jinými zeměmi Evropy, i Dánskem už několik měsíců dřímá kulturní souboj o národní identitu. Rozpor podle deníku The New York Times částečně přiživuje také krajně pravicová Dánská lidová strana, která podporuje strach z imigrantů a varuje občany, že migranti, především pak muslimové, napadají dánský způsob života.

U Støjbergové nejde ale o první případ, kdy se stala předmětem národních diskusí. Minulý rok v lednu se stala terčem kritiky poté, co ve svém projevu tvrdila, že školka v Aalborgu zakázala dětem jíst vepřové maso. Toto opatření pak označila za následek multikulturalismu. Když lokální média objasnila, že žádný takový zákaz neexistuje, řekla, že šíření smyšleného příběhu lituje, ale že mu opravdu věřila.

Diskutovanou „oslavu“ nyní obhajuje tím, že 50 předpisů nebo zákonů, které zpřísňují migraci, je opravdu milníkem a není nevídané, že politici úspěchy oslavují.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme